UUS! Tulge Marika Samliku juurde kutsikatrenni!

Foto: erakogu

3. juulil alustab Saarlaste Agilityklubi uue kutsikatrenni grupi koolitamist. Treener on Marika Samlik.

Marika on ametilt käsitöömeister kangakudumises ja oma igapäevaelus OÜ Möisamäe juhatuse liige, leiba teenib Kuressaares Talupoe müüjana. Vabal ajal tegeleb Marika väga aktiivselt koerandusega, tal on kaks koera – 3-aastane Fiona ja 2-aastane Pirru – mõlemad borderkollid. Ta treenib oma koeri sõnakuulelikkuses, agility’s ja karjatamises ning tal on juba ka hulk saavutusi.

Oma esimese koera Fiona võttis Marika2009. asügisel. Ta tahtis endale lihtsalt koera kui sõpra ja valik oli kindlalt emane koer. Siis pakkusidki tuttavad, kes peavad lambaid, talle karjakoera, borderkollit. Marikale ei öelnud sõna “borderkolli” esialgu midagi, sest tal ei olnud aimugi, mis tõug see on, mida endast kujutab, milline välja näeb jne.

Marika ise ütleb, et kui ta esialgu asja uurima hakkas ja pilte otsis, tundus selline koer päris krantsi moodi. Mida edasi ta aga selle tõu kohta infot otsis ja leidis, seda rohkem ta sellesse esialgu krantsiks peetud koerae kiindus.
Need koerad, keda Marika esialgu krantsideks pidas, on maailmas tegelikult tuntud väga väledate võistlus- ja karjakoertena. Koerte maailmameistrivõistlustel sõnakuulelikkuses ja agility’s on borderkollid võrreldes teiste tõugudega valdavalt ülekaalus. Eestit esindavad sõnakuulelikkuse maailmameistrivõistlustel näiteks just borderkollid.

Nii võttiski Marika selle tuttavate pakutud koera ja nüüd oli vaja kutsikale tarkusi õpetama hakata, algul kõige tavalisemaid käsklusi “siia” ja “too”. Koer haaras kõike lennult, nii et see tundus algajale koeraomanikule lausa uskumatu.

Edasi tuli juba lähem tutvumine koolitusaladega –sõnakuulelikkuse (lühend SK) ja agility‘ga. Esimese võistluseni jõuti sõnakuulelikkuses ALG-võistlusklassis 2011. aasta talvel, kust toodi kohe ära ka II järk (hinne “hea”) ja 1. koht. Siis tuli järgmistel võistlustel juba kolm korda I järk (hinne “suurepärane”), mille tulemusena saavutati SK ALG-võistlusklassis pronksmedal ja üleminek AVA-võistlusklassi.

Ka AVA-klassis saavutati kolm korda I järk ehk hinne “suurepärane” ja võis juba edasi minna VÕITJA-klassi.

Kõike seda saavutasid Marika ja Fiona 2011. aastal üheksa kuuga – alustasid ALG-tasemega jaanuaris ja VÕITJA-klassi jõudsid Eesti meistrivõistlustel septembris.
Tänaseks on nad jõudnud SK VÕITJA-klassis saada juba ka III ja II järgu. Ees on veel ootamas ERIVÕITJA-klassi jõudmine ja me võime kindlad olla, et nad jõuavad võiduka lõpuni, sest nad treenivad edasi.

Marika ja Fiona treenivad ja võistlevad aktiivselt ka agility’s, praegu A1-võistlusklassis. Sellel alal on neil saavutatud kaks korda hinne “suurepärane”, vaja on saada veel üks samasugune hinne, siis saab üle minna järgmisele tasemele – A2-võistlusklassi.
Võistlemise kõrvalt on Marika ja Fiona käinud ka karjatamiskoolitustel.

Fiona kõrvale võttis Marika 2010. aastal veel teisegi borderkolli, samuti emase – Pirru. Pirruga treenitakse samu alasid, mis Fionagagi. Pirruga on tänaseks saavutatud sõnakuulelikkuses ALG-klassis I järk ja käesoleva aasta mais alustati ametliku võistlusklassiga ka agility’s. Enne võisteldi mitteametlikus klassis A0. Ka Pirru käib karjatamist õppimas.

Marika on oma koertega saavutanud veel mitmeid auhinnalisi kohti nii Saaremaa koertevõistlustel kui ka mandrimaal (Tallinnas, Tartus, Pärnus, Haapsalus, Narvas).
Marika on osalenud mitmete Eesti mastaabis nimekate koertekoolitajate loengutel ja koolitustel nii Saaremaal kui ka Tallinnas, nagu näiteks Sveta Zolotnikova (klikkerkoolitus), Anu Poopuu (koerte tervis ja toitumine ning treeningplaani koostamine), Aivo Oblikas (kuulekus), Anne Tammiksalu (agility). Lisaks on ta koertega käinud Pärnumaal Jaani talus (Joel ja Juulika Roos) karjaajamise koolitusel ja Tallinnas Tarkade Koerte Klubis Riitta Jantunen-Korri ja Pekka Korri (Soome) sõnakuulelikkuse koolitusel.

Marikalt on palju õppida. Tal on palju häid nõuandeid trennis käijatele ja trennikaaslastele, kuidas ise koerajuhiks õppida, kuidas oma koerast parim välja tuua, kuidas võistlusteks valmistuda ja võitlustel edukalt esineda.

Marika on Saarlaste Agilityklubi (Saaremaa) ja Tarkade Koerte Klubi (Tallinn) liige.

Huvilised leiavad rohkem infot Saarlaste Agilityklubi kodulehelt www.saarlasteagility.ee.

Saarlaste Agilityklubi

Print Friendly, PDF & Email