Linnavolikogu liikmed: haigla vajab oma kopteriplatsi (10)

27. juuni Saarte Hääle uudises “Haigla vajab siiski kopteriplatsi” kinnitasid nii SA Kuressaare Haigla juhatuse esimees Viktor Sarapuu kui ka Kuressaare linnavolikogu linnakodaniku komisjoni liige Enn Rettau, et haigla vajab oma kopteriplatsi. Uurisime, mida arvavad kopteriplatsi rajamisest Kuressaare linnavolikogu liikmed.


Lea Kuldsepp
(Eesti Keskerakond):

Mina leian, et haigla oma kopteriplatsi on vaja ja meie oma fraktsiooni inimestega oleme seda mõtet juba aastaid toetanud. Kadunud Arvo Ader oli üks suur toetaja ja selle teema ülesvõtja.
Väga paljude inimeste isikliku kogemuse põhjal on paljude elu päästnud see, kui neid on saadud kiiremini edasi transportida. Kui helikopteriplats oleks haigla juures, oleks võimalik rohkem elusid päästa.
See variant, et kopter maanduks Roomassaares, pole nii kiire. Kui haige vajab kiiret transportimist, siis tema loksutamine veel bussi või ma ei tea millega – kõik need sekundid maksavad elusid. Kui inimesed siit haiglast võimalikult kiiremini edasi toimetataks, siis nad ehk terveneksid kiiremini ja see tervenemise protsent oleks parem.
Mis raha eest kopteriplats rajada, ei oska mina öelda – nii suur majandusinimene ma ei ole. Mina arvan, et see on aga nii linna kui ka maakonna asi. Ja riigi asi ka. Meil siin saarel on ju eriolukord.


Jaan Lember
(Isamaa ja Res Publica Liit):

Kindlasti on tarvis. Haigla juures oleks kopteriplats otstarbekam kui Roomassaares – see on minu isiklik seisukoht. Haigla on ju selleks, et abivajajaid operatiivselt teenindada.

 

Tõnis Kipper (Eesti Keskerakond):

Muidugi peaks haiglal kopteriplats olema. Ühtki mu oma tuttavat kopteriga Tallinna viidud õnneks ei ole. Loodan, et ka mul endal ei lähe seda iial tarvis.
See, et kopter maanduks just haigla lähedal, mitte kilomeetrite kaugusel, on tähtis. Kujutan ette, et kui kaalul oleks minu või mu lähedaste elu, on ka 300 meetrit mu jaoks liiga palju.
Kust peaks platsi rajamiseks raha tulema? Ega raha pole ilmast kadunud, küsimus on lihtsalt valikutes. Küsimus on, kas me tahame selle raha leida või mitte. Leian, et kui kaalul on inimeste tervis ja elu, pole ükski rahasumma liiga suur. Kas raha peaks tulema haigla, linna, riigi või Euroopa Liidu vahenditest? Mõistlik oleks ju, kui tuleks siit ja sealt. Ei kasuta kopteriplatsi ju ainult meie linna inimesed. Sellest kopteriplatsist heietatakse juba aastaid, aga mõned asjad tuleb lihtsalt ära teha.

 

Erik Keerberg, volikogu esimees (Eesti Reformierakond):

Kuigi seni on maandutud nii Roomassaarde kui ka haigla lähedale heinamaale, olen seda meelt, et haiglale on tarvis oma korralikku kopteriplatsi. Väga tihti viiakse siit ju haigeid Tallinna. Eks meedikud tea seda paremini, aga usun, et kolm-neli kilomeetrit kopteriplatsini võib olla tõesti otsustava pikkusega teekond.
Raha platsi rajamiseks võiks tulla kombineeritud allikatest – nii nagu suuremate investeeringute puhul praegu tehakse. Kohalik omavalitsus pluss haigla sihtasutus. Kas see plats on haigla katusel või haigla kõrval, selles osas mul eelistus puudub. Tähtis on see, et ta oleks haigla juures olemas.

 

Jaanis Prii (Sotsiaaldemokraatlik Erakond):

Sellest kopteriplatsist on räägitud pikka aega, juba aastaid. Samas on leitud, et kopter saab maanduda ka lennuväljale. Mina arvan, et haiglal on oma kopteriplatsi vaja – on kindlasti turvalisem ja ajakadu on väiksem, kui kopter maanduks haigla juures. Miks mitte haigla katusel, kui konstruktsioonid vastu peaksid. Ilmselt läheks see katusevariant aga tunduvalt rohkem maksma kui maapealne plats.

 

Anti Toplaan (Isamaa ja Res Publica Liit):

Teemal, kas seda kopteriplatsi on vaja või mitte, üldse ei peakski rääkima, vaid küsimus on, kuidas ja mis ajaga seda teha. Praegu toimub maandumine lihtsalt muruplatsi peale, aga seda ei saa teha iga ilmaga, mis tähendab, et saarlaste elud on kriitilises olukorras ohus. See on ka regionaalpoliitiline küsimus.

Print Friendly, PDF & Email