Pitka-poiss Innokenti Hiet oma silmaga kuulsat admirali ei näinudki

PITKA-POISS: 1926. aastal sündinud mehena jõuti Pärsama poiss Innokenti Hiet veel Saksa püssi alla võtta, kuid ainsad tuleristsed sai ta admiral Pitka löögiüksuses Keila lahingus. Foto: Raul Vinni

Saaremaalt Pärsamalt pärit Innokenti Hiet on üks väheseid saare poisse, keda tänaseni Pitka-poisiks kutsutakse. Ehkki ta ise kuulsat admirali oma silmaga ei näinudki (arvatavalt septembris 1944 jäi Johan Pitka teadmata kadunuks), sai Hiet lahinguristsed 1944. aasta septembris Keila lahingus just admiral Pitka löögiüksuses.

Innokenti Hietiga, keda Saaremaal tuntakse õigeusukiriku preestrina, ajasime juttu paar päeva enne võidupüha. Ikka sellest, mis toona 17-aastasele sõtta viidud poisile osaks sai.
“Täpset mobilisatsiooni kuupäeva ma ise ei mäleta, aga oma eakaaslaste jutu järgi oli see 16. augustil 1944,” ütleb Hiet, 1926. aastal sündinud mees, kes sõtta minnes oli vaid 17-aastane. “18-aastaseks sain 14. septembril,” täpsustab ta.

“Kui ärasõidupäev käes oli, kogunesid Pärsama valla kutsealused rahvamaja ette platsile. Oli ka ärasaatjaid. Mina jätsin oma emaga hüvasti juba Ohelistes – nii oli emakodu nimi – Mätja küla karjamaal,” meenutab Hiet, lisades, et maha tuli jätta ka osa oma elusoovist – et oleks oma kodu, koht, kuhu võid tulla ja väsimusest vabalt puhata.

 

Edasi loe värskest Saarte Häälest.

Telli leht postkontorist, toimetusest või internetist.

 

Print Friendly, PDF & Email