Kuulsad KGB agendid: mis neist on saanud?

Hiljuti ilmus Ameerika ajakirjas Foreign Policy pikem artikkel sellest, milliseks on kujunenud Nõukogude tuntud luurajate saatus.

Alustuseks oleks huvitav ära märkida, et ajakirja koostatud nimekirja alguses on kõrvuti inimesed, kes said kuulsaks pärast KGB likvideerimist. Näiteks on seal Venemaa praegune president Vladimir Putin ja viimaste aastate ehk kõige skandaalsem luuraja Aleksandr Litvinenko.

Nagu teada, kujunes viimati mainitud mehe saatus äärmiselt traagiliseks ja tema surma asjaolud on tänaseni jäänud selgusetuks. Ühed peavad teda kartmatuks tõearmastajaks, kes maksis eluga selle eest, et söandas kritiseerida Venemaa eriteenistusi, teiste arvates oli ta hoopiski järelemõtlematu uljaspea. Litvinenko radioaktiivne laip tuletas aga maailmale meelde, et KGB meetodid on organisatsiooni nähtavasti üle elanud, toonitab Ameerika ajakirjas ilmunud spioonide biograafilise ülevaate autor Katie Cella.

Kardab tänaseni

Erimeelsusi Kremliga ei suutnud vältida ka Boriss Karpitškov. KGB värbas selle mehe 1984. aastal. Seejärel töötas ta Lätis sealse KGB teise peavalitsuse (tegeles vastuluure ja riigi sisejulgeolekuga) struktuurides. Pärast Nõukogude Liidu lagunemist õnnestus sel mehel imbuda Läti eriteenistuste ridadesse ja temast sai kahekordne agent.

 

Edasi loe värskest Saarte Häälest.

Telli leht postkontorist, toimetusest või internetist.

Print Friendly, PDF & Email