Koguva rahvas sai küla 480. sünnipäevaks väärika kingi

MUHULANE SÕRULASTELE: Esmapilgul tundus, et Koguva sadama avamisel oli rohkem sõrulasi kui muhulasi. Põline Koguva küla kalamees Endel Noor (vasakult teine) annab selgitusi Sõrve kalurile Arvi Heinmaale (vasakul), Tehumardi kalurile Eino Ruttule ja Torgu valla kalandusettevõtjale Mihkel Undrestile. Foto: Sander Ilvest

Eile pärastlõunal avati pidulikult Koguva sadam, mille kaid mahutavad 15 kuni 25 kalapaati, kaatrit ja purjekat. Sadamasse võivad siseneda kahemeetrise süvisega alused.

Sadama omaniku, MTÜ Ankur juhatuse liikme Ragnar Põllu sõnul on kai äärde sõitnud ka 2,5 meetrise süvisega laev. “95 protsenti Eesti vetes sõitvatest väikealustest saavad meie sadamasse sisse,” kinnitas Ragnar Põllu.
MTÜ Ankur, mille Koguva kalamehed 2006. aastal moodustasid, on küla väärikaks juubeliks, 480. sünnipäevaks, hakkama saanud väärt teoga – sadama ehitamisega. Koguva uued mereväravad on uhkuseks nii külale kui ka Muhu saarele ja kogu Saare maakonnale.

Neli aastat tagasi kirjutati sadama rajamiseks esimesed projektid. “Üllataval kombel osutus esimene EAS-ile esitatud projekt edukaks. Olime üks vähestest sadamatest, saades väga tugevas konkurentsis arvestatava toetuse,” rõõmustas eile sadama avamisel Ragnar Põllu.
Edasi toetas muhulasi PRIA. Nii rajati kalameestele külmkamber püütud kala säilitamiseks. Eelmisel aastal renoveeriti mõrrakuur, ehitati paargu, tehti kalasuitsutusahjud, rajati laste mänguväljak ja tehti heakorratööd.

“Projekti üks olulisem osa on mõrra-kuuris avatav kalandusmuuseum. See ei olegi lihtsalt muuseum, vaid ka tegutsev mõrrakuur. Osa mõrdu on praegu meres, teine osa kuuris. Muuseumi rajamisel olid meile suureks abiks Muhu muuseumi endine direktor Alviine Schmuul ja teadur Ago Rullingo,” rääkis Põllu.
Kalandusmuuseumi ekspositsioon rohke fotomaterjali ja kalapüügivahenditega annab täieliku ülevaate Muhu saare kalandusest. Eksponaadid on eranditult Koguva külast. Eraldi tänas Ragnar Põllu Tõnise talu peremeest Indrek Korvi, kes andis suure panuse muusemi kogude koostamisel.

Ragnar Põllu rõhutas, et MTÜ Ankur on oma eesmärgi rajada Koguva külla väärikas sadamakompleks peaaegu sajaprotsendiliselt täitnud. Paadimuuseumi väljapanek on veel koostamisel. Sadama rajamise initsiaatorina tõstis Põllu esile põliseid muhulasi Endel Noort, Paul Tüüri ja Jüri Schmuuli, kes ihu ja hingega kõigele kaasa aitasid. Taustajõududena nimetas ta Maie Schmuuli ja Kaire Põllut.

Sadamaehitajail laabus koostöö Muhu vallavalitsusega ja MTÜ Saarte Kalandus juhatusega.
Sadama avamisel ütlesid muhulastele häid sõnu Saare maavanem Kaido Kaasik, Muhu vallavanem Raido Liitmäe, MTÜ Saarte Kalandus juhatuse liige Andrei Prii ja tegevjuht Tiiu Kupp ning Muhu muuseumi juhataja Meelis Mereäär.
Lindi lõikasid läbi staažikas kalur Endel Noor, maavanem Kaido Kaasik, vallavanem Raido Liitmäe ja Tiiu Kupp Saarte Kalandusest.

Sadamas võib veesõidukeid hoida aastaringselt. Samas on sauna kasutamise võimalus, tasuta WiFi. Sadamakohvik teenindab külalisi varavalgest hilisõhtuni.
Kalurite ainus mure on kalanappus. “Ega siin kiita pole midagi. Tuulekala oli sellel aastal ikka vähe, kuigi tasapisi tilgub seda praegugi,” märkis Endel Noor. Uue kodusadama üle tunneb põline Koguva mees, kes on noore mehena ka ookeaniavarusi kündnud, erilist uhkust.

Print Friendly, PDF & Email