Lugeja kiri: Appi, jaanid tulevad! (5)

Aasta üks tähtsamaid pühasid on kohe-kohe käes. Paraku. Sest jaanidega kaasneb padujoomine. Üldrahvalik. Huvitav, kui palju on Eestis neid, kes jaani(lau-)päeval alkoholi ei joo? Ilmselt vähemus.

Tänavu on jaanid nende jaoks, kes joovastavat märjukest armastavad, “ebasobivalt” nädalavahetusele sattunud. Seega – pikki joomapühi pidada ei saa, sest esmaspäeval on vaja jälle ornungis olla. Aga kolmest päevast peaks ju pidutsemiseks piisama: kel reedel lühendatud tööpäev (tihti see riigipüha eel nii ju on), saavad juba pärast lõunat viinaviskamisega pihta hakata. Laupäeval võib täie auruga jätkata ja pühapäev kulub peaparandamiseks.

Õnneks on eestlastel mitu päeva kestvaid riigipühasid – mis kipuvad olema pigem rahvuslikud joomapühad – vähe.
Kuigi juuakse ka pühadevälisel ajal. Ja mitte vähe. Et nädalalõpud joomiseks mõeldud ongi, on üldlevinud arvamus.
Ja et seda märjukest siis kultuurselt ja mõõdukalt tarbitaks – ei! Mida rohkem, seda uhkem. Kõige parem, kui pildituks.
Usun, et anekdoot “Mina joon ainult kaks korda aastas – jõuludest jaanipäevani ja jaanipäevast jõuludeni” sobib suurepäraselt eestlasi iseloomustama. Püüab ju Eesti vägisi sinnapoole, et alkoholitarbimises esimene poodiumikoht saavutada. 2009. aasta andmetel kuulub kuldmedal tšehhidele.

Joomine on meil IN nii nõukaaegse karastuse saanud inimeste kui ka alles lapseealiste seas – kes ei usu, vaadaku reedeõhtuti-laupäeviti kas või Kuressaares ringi.
Paistab siiski, et oma joodikuid on meil siin saartel veel vähe. Jaanide ajal saabub meie saartele jaanipidu pidama joomarite vägi, kes jätab endast maha lagastatud rannad, pargid, metsaalused…
Mis juhtuks, kui alkohol maailmast (vähemalt Eestist) järsku võluväel kaoks? Sellest unistada paraku ei tasu.

Lugeja A. M.
(nimi on toimetusele teada)

Print Friendly, PDF & Email