Orissaare näiteselts tõi külateatrite festivalilt parima lavastuse tiitli (2)

PILDIKESI KOLHOOSIELUST: Vasakul Anneli Kaljuste brigaadi arvestaja Maara rollis, Mari Möldre preemia saanud Helje Basihhina postiljon Aribert Auruna ja Taimi Kirr karjatalitaja Elvina. Foto: Ivika Laanet

Nädalavahetusel Rannus toimunud XII külateatrite festivalil jõudis Orissaare kultuurimaja näiteselts lavastusega “Pildikesi kolhoosielust” nelja parema lavastuse hulka. Helje Basihhina Aribert Auri rollis pälvis Mari Möldre nimelise näitlejapreemia. Parima osatäitja tiitli sai aga Ingla Leis, kes kehastas Tornimäe näiteseltsi etenduses “Nurgatagune saar” Amaliet.

Orissaare lavastaja Ellen Teemus ütles, et emotsioonid on väga ägedad. “Mina oskan meie trupi kohta öelda ainult seda, et viis, peaaegu et viis pluss,” lausus Teemus, lisades, et esikohta ehk siis grand prix’d nad ei lootnudki.
“Aga sellist rõõmu publikule, seda me lootsime küll teha, ja seda me ka tegime. Aplaus ning kaasalaulmine ja -elamine, see oli lihtsalt võimas,” rääkis Teemus. Ta lisas, et Helje Basihhina tegi tõesti väga hea rolli, leides uusi nüansse, mida ta ei olnud varem kasutanud.

“Ja muidugi terve trupp toetas teda, nii et ei olnud nii, et Helje üksi säras ja teised olid kõrvaltegelased. Tänu sellele, et teised olid olemas, tänu sellele sai ka tema särada,” tõdes Teemus, märkides samas, et see, et Helje sai Mari Möldre preemia, oli igati õigustatud.
“Ta on väga palju tööd teinud ja järjest täiendab oma rolli. Samas ei ole midagi üle pakutud,” rääkis lavastaja.
Teemuse sõnul ei ole nad oma lavastusega kolhoosiaega halvustanud ega pilganud, lihtsalt siis oli selline elu. Hästi sobivad sellesse tükki laulud.

“Kindlasti annab seal üht-teist parandada või paremaks teha, aga need, kes olid laval, need lustisid, ja kes olid saalis, need lustisid ka. Nii et suurepärane,” hindas Ellen Teemus, tähendades, et tuleb leida midagi niisugust, mida oleks näitlejatel hea mängida ja saalis hea vaadata.
Järgmisena tahaks staažikas lavastaja väga teha midagi Orissaare-teemalist ja rahvale pealeminevat, äratuntavat lugu. “Aga see peaks olema selline lugu, mis publikule naeru näole tooks. Elu on niigi sünge ja raskesti elatav, siis võiks teatrisaalist saada mõningaid häid emotsioone,” mõtiskles Teemus.

Žürii liige Maret Oomer ütles Saarte Häälele, et kõige tähtsam oli Orissaare rahva erakordne optimism ja selline rõõm mängimisest. “Esiteks oli see väga tore mõte, et seal kasutati laule,” märkis Oomer, lisades, et lavastaja oli väga hästi osanud selle vana materjali elulisust toonitada ja suupäraseks teha.
“Teine asi oli see, et hästi ja usutavalt olid tehtud rollilahendused. Nad olid leidnud neile karakteritele väga õiged väljendused, ja seda delikaatselt,” kiitis Oomer.
Kokku osales festivalil 18 lavastust. Žüriisse kuulusid Garmen Tabor, Maret Oomer, Toomas Lõhmuste ja Meelis Hansing.

Print Friendly, PDF & Email