Pöide kirik saab uue katuse (1)

Pöide kirik saab uue katuse

Foto: arhiiv

Sel nädalal kuulutatakse välja Pöide kiriku katuse riigihange, ehituseks läheb ilmselt suve lõpus või sügisel.

Muinsuskaitseamet kooskõlastas Pöide Maarja kiriku pikihoone katuse muinsuskaitselised eritingimused ja restaureerimisprojekti. Eesti evangeelse luterliku kiriku (EELK) konsistoorium kuulutab katuse restaureerimise riigihanke välja loodetavasti juba sel nädalal, ütles Saarte Häälele pühakodade säilitamise ja arengu programmi koordinaator Sille Sombri. Ehitustööde algust on oodata suve lõpus-sügise alguses.
Katuse restaureerimise projekti tellis muinsuskaitseamet riikliku pühakodade säilitamise ja arengu projekti kaudu ja see läks maksma 3150 eurot. Projekti autor on Rändmeister OÜ, koostajad Juhan Kilumets ja Ain Pihl, kontrollis insener Aleksander Danil.

“Algselt on projekt loodud 2004. aastal, ent paraku toona raha vähesuse tõttu katuse restaureerimiseni ei jõutudki ning 2012. aasta kevadeks oli katuse olukord võrreldes 2004. aastaga tunduvalt halvenenud. Seega on praegu tegemist suhteliselt uue projektiga,” täpsustas Sille Sombri.
13. sajandist pärineva, kogu Lääne-Eesti ja saarestiku suurima sakraalehitise Pöide Maar-ja kiriku katuse avariirestaureerimiseks eraldati sel aastal pühakodade programmi eelarvest esimeseks etapiks 39 674 eurot. Ka kultuuriministeerium on oma tänavusest eelarvest eraldanud Pöide kiriku katuse restaureerimiseks 80 000 eurot.
Pöide valla planeerimis- ja arendusspetsialisti Gerri Grünbergi sõnul eraldatud rahast katuseehituseks siiski ei piisa, mistõttu loodetakse riigilt toetust saada ka tuleval aastal.

EELK avalike suhete spetsialisti Arho Tuhkru sõnul on kõige olulisem, et viimaks on projekt käima saadud, sest ees on veel pikk tee minna. 2007. aastal eraldati Pöide Maarja kogudusele 9587 eurot (150 000 krooni) kiriku avatäidete restaureerimistööde projekti koostamiseks.

Print Friendly, PDF & Email