Heategevusühendus kutsub aitama Saaremaa perekonda

Heategevusühendus kutsub aitama Saaremaa perekonda

OMA EMA KAISUS: Kuigi Marii ei näe ja pole võimeline ka liikuma, tunneb ta end hästi, kui ema Anne Tiitson ta sülle võtab. Märku annab ta sellest naeratusega. Autor: Egon Ligi

 

Üle-eestiline heategevus- organisatsioon Naerata Ometi võttis juuni algul nõuks aidata Pihtla vallas elava liikumis- ja nägemispuudega Marii Tiitsoni peret.

Organisatsiooni tegevjuht Kuno Kompus rääkis Saarte Häälele, et nad otsustasid Marii perekonda aidata osalt just seetõttu, et Naerata Ometi prioriteet on puudustkannatavate perede ja erivajadustega laste abistamine. “Selles peres on kasvamas ka erivajadusega noor, mis teeb pere toimetuleku keerulisemaks,” tõdes ta.
Tiitsonite pereisa Jüri peab töö tõttu tihti väga pikalt perest eemal viibima, et perekonda üleval pidada, ning ikkagi ei ole perel Kompuse sõnul alati raha näiteks küttepuude ostmiseks ja majapidamise olukorra parandamiseks.

Tütar on perele palju õpetanud

Projekti eesmärk on aidata perel paremini toime tulla ning toetada neid uue pliidi, korstnajala ja soojamüüri ehitamisel. Mainitud küttepuude mure on perel tänu headele abistajatele Naerata Ometi kaudu juba lahendatud.
Pereema Anne Tiitson on vaatamata keerulisele elule säilitanud positiivsuse ning tunnistas Saarte Häälele, et tütar Marii on nende perele väga palju õpetanud. Kuuelapselise pere noorim, 18-aastane Marii sündis enneaegse lapsena. Paraku sündis ta aga sünnikahjustusega ja põhidiagnoosiks pandi talle Paralysis cerebralis infantilis (PCI). PCI korral on enamasti peamine probleem liikumishäire.

Nii ongi Marii liikumisvõimetu, ta ei istu iseseisvalt, vaid ainult toestatult spetsiaal-ses toolis või kärus. Lisaks on tüdruk pime, kuid samas on ta emotsionaalselt väga arenenud ning tema nägemisvõime puudumist kompenseerivad üliarenenud kuulmine ja teised meeled.
Anne Tiitson leiab, et kui inimesed soovivad nende peret heast tahtest aidata, siis tuleb abi lihtsalt vastu võtta. “Eks meil on raskeid aegu olnud, aga ma olen nii tänulik, et mulle on antud jõudu nendega toime tulla. Elu on, nagu on,” nentis ta.

Suhtumist on erinevat

Anne Tiitson tõdes, et on tänapäeval tajunud ka sellist suhtumist, et lasterohke pere on midagi imelikku. Ja et kui elujärg niigi kõige parem pole, milleks siis lapsi veel ülikooli saata, kui nad võiksid pigem kohe pärast gümnaasiumi lõpetamist tööle asuda ja ise oma peret abistada.
Kuid ema Anne hinnangul pole õige lastele kõrgharidust keelata, kui neil on kool läbitud puhtalt neljade ja viitega. “Üks poiss meil alles sel kevadel lõpetas juuras magistriõppe. Teine poiss õpib toiduainete tehnoloogiat ja tüdruk õpib inglise filoloogiat. Mõlemad on tasuta õppekohal, kuna nad on lihtsalt nii hästi õppinud,” selgitas ta. “Kui 12 aastat on õpitud kiituskirjadele, mismoodi ma ütlen lapsele, et mine nüüd hoopis tööle. Ma olen natuke teistmoodi mõtlemisega ses osas,” lisas Anne Tiitson.

Kuno Kompuse sõnul pöörduvad perekonnad Naerata Ometi poole kas ise või saab organisatsioon infot mõne abivajava perekonna kohta mujalt. Seejärel suheldakse perega, kohaliku omavalitsusega ja raviprojektide puhul ka raviarstiga ning otsustatakse, kas abistada perekonda või mitte.
“95 protsendil juhtudest oleme leidnud võimalusi abistamiseks,” nentis tegevjuht. Marii perekonna heaks tahetakse koguda ca 4000 eurot.

 

Kuidas aidata?

Marii perekonna aitamiseks on kaks võimalust: kas pangaülekanne või SMS.
Pangakonto: SEB 10220101993019 või Swedbank 221046387155. Saaja: Naerata Ometi MTÜ, selgitus: Marii pere toetuseks. Kindlasti lisada ka isikukood, et järgmisel kevadel saada tagasi annetuse tulumaks.
SMS tuleb saata numbrile 13 013 märksõnaga “Naerata marii” (annetad 1,6 eurot) või numbrile 13 017 märksõnaga “Naerata marii” (annetad 3,2 eurot).

Print Friendly, PDF & Email