Saagu, saagu üks laulusaar!

Saagu, saagu üks laulusaar!Aasta pärast, täpsemalt 8. juunil 2013 täitub 150 aastat esimesest laulupeost Saaremaal, mida tähistatakse maakondliku laulupeoga “Saagu, saagu üks saar” Kuressaare lossihoovis.

Saaremaa rahvakultuuriseltsi ja laulupeokomisjoni ning konkursi korras peokorraldajaks valitud MTÜ Saaremaailm ühiselt tehtava peo tuli süüdatakse 7. juuni õhtul Ansekülas Massinõmmel.

Oma panuse annab Saaremaa 50. laulupeo õnnestumiseks ka Eesti meestelaulu selts. “Külalistena ootame teaduste akadeemia meeskoori, tehnikaülikooli akadeemilist meeskoori ja Tartu akadeemilist meeskoori, kes aitavad Salmel peotule nii-öelda võimsaks puhuda, et tuua see Kuressaarde,” ütles Saare maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna kultuurinõunik Valve Heiberg.

MTÜ Saaremaailm (Maris Rebel, Merit Karise, Pilvi Karu) koostatud peokontseptsioon toetub saare kui loodus- ja kultuurikeskkonna loomislugudele läbi ajaloo tänapäevani välja.

“Valisime peo teemaks saare, kuna tegemist on ju Saaremaa viiekümnenda peoga,” ütles ürituse kunstiline juht Pilvi Karu. “See on võimalus tõsta esile meie saarelist keskkonda ja rikastada saarlaste koorirepertuaari uute laulude ja lauluseadetega meie oma heliloojatelt.”

Ühendkooride teema on laulupeol “Saarlane ja saar” – armastus saare vastu, side saarega, saarlaseks olemine; segakooridel “Meri ja saar” – saare sünd, saare kerkimine merest, mere ja maa võitlus; meeskooridel “Mees ja saar” – meremees, kalamees, laevad; naiskooridel “Naine ja saar” – naise eluring saarel: töö, armastus, pere, vaba aeg, mõttemaailm, uskumused. Mudilaskooride märksõnad on “loodus ja saar”, lastekooridel “laul ja saar”.

Ühendkooridele on tellitud Martin Körberi lauludest teos Tauno Aintsilt ja helilooja Aare Kruusimäelt uudisteos Debora Vaarandi tekstile “Muinasvärav”, Saaremaa rahvalaulude seade mudilaskooridele Andre Maakerilt ja teiste saarte lugudest Villu Veskilt, rääkis Valve Heiberg.

Repertuaar on kavas koostada peamiselt Saaremaa või meie maakonna saartega seotud lauludest, mis kõnelevad saarest või on saarlastest heliloojate kirjutatud. Samuti esitab iga kooriliik ühe laulu maailma teiste saarte või saarerahvaste muusikast.

“Sügiseks tahaksime repertuaari kokku saada,” lausus Valve Heiberg.

Laulupeo stsenarist ja lavastaja on Ott Aardam.

Peole eelneb vahetult enne rongkäiku rahvamuusikute ja -tantsijate kontsert kesklinnas, kust siis koos ühises traditsioonilise rongkäigus suundutaksegi lossihoovi, et üks vahva Saaremaa laulupidu maha pidada.

Print Friendly, PDF & Email