Saarte Vissil andsid tooni Kõljala POÜ lehmad

Saarte kaunimate visside 18. näitus-sõul Upal selgusid neljatunnise võistluse järel ilusamad piimaandjad kaheksas võistlusklassis. Tosin esindust oli võistlusplatsile toonud 47 rivaali, kelle hulgas oli korraldajaile juba eelmistest võistlustest teada mitu favoriiti.

Saarte Vissil andsid tooni Kõljala POÜ lehmad

VÕITLUS VÕITJAGA: Kõljala POÜ Kesta, kauneim punane vissi, protesteeris lõpus fotograafidele poseerimise vastu. Esitleja Marika Alesmaa, POÜ juht, Saaremaa aasta põllumees 2011 Tõnu Post ja parima esitleja tiitli saanud Lauri Post ei lasknud end sellest siiski häirida. Foto: Tõnu Veldre

Enne näitus-sõu pidulikku avamist prognoosis Saaremaa veterinaarkeskuse juhataja Toivo Jürisson tasavägist jõuproovi, öeldes, et iga aastaga läheb võistlus konkurentsitihedamaks.

“Vaadake, millised loomad siin rivis on. Kõigil on ilusad udarad. Ime, et nad jaksavad seda üldse kanda. Ma saan täitsa aru, miks neid kolm korda päevas lüpstakse. Seda tehakse lehmade piimapingest vabastamise pärast,” märkis veterinaarkeskuse juhataja.

Pärast avakõnesid kutsuti kõigepealt areenile loomakasvatajad Eesti maakarja lehmadega.

Kaheksast lehmast neli oli välja pannud TÜ Mereranna PÜ. Kolme loomaga oli taas konkurentsi pakkumas talunik Liia Sooäär, kelle asutatud on osaühing Saare Maakari. Jaan Kiideri Riido talu oli väljas ühe lehmaga.

Kohtuniku rollis olnud maaülikooli professor Haldja Viinalass rõõmustas maakarja kasvu üle Saaremaal. “Kui eelmisel aastal oli Saaremaal 76 jõudluskontrollialust maakarja lehma, siis nüüd on neid juba 96. Toodanguks kujunes ligi 5400 kg piima lehma kohta aastas. See on niisuguse väikesearvulise tõu puhul suurepärane tulemus,” hindas professor Viinalass.

Eriti sai loomakasvatusteadlaselt kiita Mereranna PÜ maakari. Mererannas küündis piimatoodang 6840 kilogrammini lehma kohta aastas.

Tänavuseks maakarja vissiks tunnistati Liia Sooääre Kelli. Sama lehm pälvis võitjaroseti ka kaks aastat tagasi. Teise koha sai Mereranna PÜ Nipsi-Kari ja kolmanda koha auhinda käis taas vastu võtmas Liia Sooäär oma lehma Alla eest.

Kahe võitja omanik Liia Sooäär ütles Saarte Häälele, et maakarja peab ta selleks, et aidata kaasa selle tõu säilitamisele. Sooäär tegeleb ka aretustööga ning osalemata on tal vissivõistlusel jäänud vaid ühel korral.

Eesti holsteinid olid seekord esindatud üsna kasinalt. Noorte lehmade arvestuses tunnistati võitjaks Kärla PÜ lehm Pepsi. Kõljala POÜ lehm Tuuni sai teise koha.

Pepsit esitlenud Sirle Oeselg Kärlalt oli veendunud, et tema hoolealune võidab, ja nii juhtuski. Pepsi valiti ka Holsteini tõu reservtšempioniks.

Holsteini tõu vissiks kuulutati aga Kõljala POÜ lehm Pirke, kes oli parim ka esmaspoeginud lehmade hulgas.

Eesti punase tõu esmaspoeginute grupis tunnistati võitjaks Mereranna lehm Tangel. Teise koha roseti sai kaela Ranna Agro PÜ lehm Tulbi. Riido talu lehm Peki ehiti kolmanda koha rosetiga.

Punase karja noorte lehmade konkurentsis tuli võitjaks Mereranna Talvike, kes valiti ka punase karja reservvissiks. Teise koha auhind läks Kärla PÜ esindajale Mopsale ja kolmandaks tunnistati samuti Kärla PÜ lehm Elsi.

Punase karja täiskasvanud lehmade võistlusklassis võttis võidu Kõljala POÜ lehm Kesta. Teise koha saavutas Kärla PÜ lehm Krõll ja kolmanda koha Hekva OÜ Daisi.

Veiste parimaks esitlejaks tunnistati Lauri Post Kõljalast.

Vissivõistluse arvukas sponsorite seltskond autasustas nii võitjaid kui ka teisi auhinnakohtadele tõusnud loomakasvatajaid. Vissivõistluste peakorraldaja Aive Sonets tundis heameelt Saare maakonna piimakarjakasvatuse edusammudest. “Tänane võistlus näitab, et piimakarjakasvatusel on perspektiivi. Ka visside näitus-sõu kogub iga aastaga populaarsust,” hindas Aive Sonets kordaläinud päeva.

Print Friendly, PDF & Email