Kommunistide suurprotsess Kuresaare kohtumajas (2)

Kommunistide suurprotsess Kuresaare kohtumajas

REDUPAIK: Põrandaaluse Eestimaa Kommunistliku Partei Saaremaa organisaator Aleksander Ellam peitis end Kapra küla Aadu talu pööningul asuvas peidikus. Tema varjupaik avastati 1933. a sügisel. Foto: Saaremaa muuseum

Eeloleval nädalal möödub 78 aastat Saaremaa kohtuajaloo ühes suuremast ja kõmulisemast protsessist – nn kommunistide suurprotsessist, kus mõisteti kohut kommunist Aleksander Ellamiga seotud isikute üle.

Süüpingis oli 19 inimest, kes protsessi kajastanud kohaliku ajalehe Meie Maa ajakirjaniku sõnul olid üpriski korraliku väljanägemisega maainimesed ja peavad end kohtus kõigiti rahulikult ülal. Kõik need inimesed olid aga tagaotsitavat kas varjanud või siis teda riigivastases tegevuses suurel määral toetanud.

17 kohtualust mõisteti süüdi ja vastavalt süü suurusele määras kohus neile erineva pikkusega vangistuse. Need jäid vahemikku 1–8 aastat. Kaks kohtualust mõisteti õigeks.

Protsessi peasüüdlane Aleksander Ellam ise oli aga veidi enam kui pool aastat varem, 1933. aasta 24. oktoobril kinnivõtmise käigus surma saanud. Lugejale teadmiseks nii palju, et 1897. aastal sündinud Aleksander Ellam oli juba poisipõlvest saadik kehtiva korra vastu tõrksalt meelestatud.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest. Telli leht siit.

Print Friendly, PDF & Email