Marvi Vallaste: Eurovisionilt sain motivatsiooni enda leidmiseks (4)

Marvi Vallaste: Eurovisionilt sain motivatsiooni enda leidmiseks

KOOSTÖÖ KANDIS VILJA: Muhu- ja Hiiumaa juurtega Oti ja saarlanna Marvi koostööd tunnustati Eurovisioni lauluvõistlusel kuuenda kohaga. Foto: Andres Putting /Delfi.

“Olen lapsest saadik elanud kaasa peaaegu kõikidele eesti ja Euroopa lauljatele Eurovisionil,” ütleb konkursilt kuuenda kohaga naasnud Ott Leplandi taustalaulja, saarlanna Marvi Vallaste. “Nüüd olen ise osalenud Eurovisionil ja üks väike unelm on seega täitunud.”

Mida enne Aserbaidžaanist teadsite ja kas tegelikkus vastas ettekujutusele?

Uurisin enne minekut veidi infot Wikipediast ja mõnest raamatust. Kuna käisin aasta tagasi Afganistanis, siis mingi väike ettekujutus oli olemas. Aga Bakuu on vägagi euroopalik linn. Naised ei kata oma nägusid, mehed on ka tavaliselt riides. Linnas oli hiliste õhtutundideni ringi liikumas palju lapsi koos vanematega.
Aga nagu lõunamaale kohane, aega läheb seal kõikide asjatoimetustega. Põhjamaalasele väljakutse igatahes.

Millise mulje jättis Bakuu? Kas uhkete ülesvuntsitud tänavate ja grandioossete ehitiste kõrval nägite ka seda elu, mida elavad selles suures linnas tavalised inimesed?

Meid väga ei tahetud lasta mujale ringi vaatama, kuigi pääsesime siiski veidi ka glamuurieesriide taha. Inimesed elavad tavalist elu, kuivatavad pesu maja seintel, lapsed kilkavad õues, ema teeb kodus süüa, mehed peavad lõunat, tohutult palju on autosid, tänu väga odavale kütusele. Kirju elu. Põnev.

On avaldatud arvamust, et ehk oli selle üritusega mitte just eriti rikka riigi kohta liiga palju raha “magama pandud”. Mida teie arvate?

Mina tean just seda, et Aserbaidžaan on tänu oma naftavarudele rikas. Eurovisioni lauluvõistluse korraldamiseks kulutataksegi meeletud summad. Mina nautisin iga hetke ja tänu tohututele silmapaistvatele ehitistele Bakuus jõudsime järeldusele, et tõepoolest, kõik on võimalik. Tohutud LED-ekraanid kõrghoonetel, kümnete meetrite suurune värviline purskkaev, Crystal Hall’i valgustus. Väga võimas vaatepilt. Lõhe vaesuse ja rikkuse vahel on suur.

Kuidas eestlaste eest hoolitseti?

Meie eest hoolitseti hästi. Seitsmeliikmelisele Eesti delegatsioonile tuli vastu poole rohkem korraldusmeeskonda. Meid ootas suur uhiuus buss tutika BMW ja politseieskordiga. Ja nii iga päev. Meid saatis alati politsei.

Kuidas Oti ja oma esitusega rahule jäite?

Me saime teha piisavalt palju proove ja läbimänge enne poolfinaali ja finaali, et sooritus tuleks veenev ja väga hea. Ott hoidis end reisi algusest saadik Eurovisioni lõpuni tippvormis. Müts maha tema ees! Väga hea töö. Väikese paralleeli saab tuua spordivõistlusega: ajastad end õigeks ajaks perfektsesse vokaalsesse vormi. Meie koostöö sujus hästi. Minu ülesanne oli rahulikuks jääda, mis finaaliks õnnestus täielikult. Otile aga veel kord kiidu- ja tänusõnad.

Nii mõnigi saarlane on meilt küsinud, miks Marvi laval pimeduses oli. Tõepoolest, miks?

Ma ei olnud lavapimeduses. Valgust oli rohkem kui küllaga! Loogiline, et režii rõhk on solistil.

Mida see 6. koht teile tähendab?

6. koht on parim, mida saavutada saime. Minule tähendab see tohutut kogemust ja võimalust esineda Oti taustavokaalina, mille boonuseks oli kuues koht. Ott on loo autor ja esitaja, tema jaoks on see kindlasti veelgi sügavama tähendusega.

Mis mulje teiste laulud ja esinemine jätsid?

Kuna olin mitu nädalat võistluse sees, siis on minu arvamus tänu sellele Eurovisionist võib-olla muutunud. Nägin ja kuulsin ja tajusin tohutuid karaktereid ja erilisi vokaliste. Tänavune finaal tundus mulle väga kõrgetasemeline.

Keda ise võitjaks ja teise-kolmanda koha omanikuks pakkunud oleksite?

Võitja oli Loreen, seda teadsin algusest peale. Temast kiirgav energia on imetlusväärne, tema hääl ja olemus, see on erakordne. Vene udmurdi memmekesed olid armsad ja siirad, teadsime, et neil läheb hästi. Minu suureks heaks üllatuseks oli ka Albaania hääletamine esiviisikusse. Olin selle üle väga õnnelik, kuigi Eesti punkte ei andnud. Hispaania, Taani, Saksamaa, Ukraina, Island – need lood oleksid võinud saada kõrgema koha.

Kas suhtlesite ka Venemaa eest võistelnud udmurdi memmedega?

Me otseselt ei suhelnud, aga nad istusid green room’is meie ees, saime neile kaasa elada ja hõisata. Nemad lehvitasid meile samamoodi lippe, kui punkte saime.

Kas saite Eurovisionil osaledes edaspidiseks huvitavaid või kasulikke kontakte?

Ott sai palju kontakte ja palju kiidusõnu. Loodan väga, et uks avaneb tema ees õige pea. Jala sai ta ukse vahele igatahes. Mina sain palju inspiratsiooni ja motivatsiooni ennast leidat. Mulle meeldis islandlaste kompliment, et olen nagu islandlanna või rootslanna.

Mida kohapeal eesti laulust arvati?

Ott sai väga palju kiidusõnu. Rootsi loo autorid käisid Otiga rääkimas ja kiitsid teda palju. See räägib juba ise enda eest.

Kas osalesite ka mõne delegatsiooni peol? Mis mulje need peod ja inimesed jätsid?

Osalesime Hollandi ja Slovakkia delegatsiooni peol. Pakuti toitu, jäätist, kuulasime erinevate maade lauljaid. Toredad õhtud olid. Meil endal oli pidu 17. mail Oti sünnipäeval Bakuu jazz-klubis, kus peale Oti astusid üles Maiken, Danel Pandre kitarril ja mina. Esinesid ka läti lauljad ja leedu meeslaulja. See oli meeldejääv kontsertõhtu, kus pakuti ka Saku õlut.

Teie terviserikkest on meedias üksjagu juttu olnud. Mis tegelikult juhtus?

Jäin kahjuks haigeks tähtsal teise lavaproovi päeval. Valest toidust saadud väikesest kõhuviirusest sain tänu arstidele kiiresti jagu.

Miks on Eurovisioni lauluvõistlusel paljude eestlaste silmis kehv maine? Öeldakse, et mõttetu üritus – naabrid annavad naabritele punkte ning võidab see, kel võimsam show, mitte parem laul. Ning et tegu on seksuaalvähemuste ja veidrike paraadiga. Mida teie ise sellisel üritusel osalenuna arvate?

Eurovisioni lauluvõistlust ei pea vaatama need, kes seda mõttetuks peavad. Mina sain sealt tohutu kogemuse ja võin öelda, et tegemist on suures osas tugeva lauluvõistlusega, kuhu ei tulda mütsiga lööma. Olen lapsest saadik elanud kaasa peaaegu kõikidele eesti ja Euroopa lauljatele ja teen seda ilmselt ka edasipidi. Ma olen osalenud Eurovisionil ja väike unelm on nüüdseks täitunud.

Kui avaneks võimalus, kas esindaksite Eestit Eurovisionil taas?

Kui avaneks võimalus, siis kindlasti tahaksin Eestit Eurovisionil esindada. Stockholm on mulle südamelähedane, mine tea, mis elu toob.

Millised plaanid on teil eelseisvaks suveks?

Plaan on puhata ja nautida suve, kuigi esinemisi on palju. Tuleb leida aega ka muusikategemiseks. Saaremaal sooviksin sel suvel veeta oma vabad päevad.

Mida kodusaarel kindlasti teha plaanite?

Tahaks muru niita ja saunas käia ja oma Saaremaa sõpradega kohtuda.

Print Friendly, PDF & Email