Salmekad käisid Hispaaniat avastamas

Salmekad käisid Hispaaniat avastamas

 

Salme põhikooli õpilased ja õpetajad külastasid Hispaania Kuningriiki Comeniuse projekti raames lehekuu alguses.

46 miljoni elanikuga Hispaania Kuningriik on jaotatud 17 autonoomseks piirkonnaks. Meie reisi eesmärk oli külastada Põhja-Hispaanias asuvat ja Biskaia lahega piirnevat Astuuriat.
Astuurias ei tantsita flamenkot ega korraldata härjavõitlusi. Kuna selles piirkonnas kasvatatakse viinamarju väga vähe, siis armastavad sealsed perekonnad õhtuti istuda sidreria’tes ja juua õunasiidrit.
Astuuria väikelinn Pola de Siero sai Salme põhikooli Comeniuse projekti meeskonna peatuspaigaks peaaegu nädalaks. Kuningas Juan Carlos I me ei näinud, aga projektis osalejatele korraldati Pola de Siero linnavalitsuse külastamine, linnapeaga kohtumine ja ühispildistamine.
Neljapäeval sõitsid koolijuhid, õpetajad ja õpilased Austriast, Iirimaalt, Eestist ja Poolast tutvuma 6-klassilise kooliga Lieres. Iga riik tegi kokkulepitud teemal videotutvustuse.

Kui teistest koolidest olid esinejad valdavalt õpetajad, siis meie Teele Tilts ja Kärt Laeneste said suurepäraselt ise hakkama, oskasid esineda ja kogu koolipere kuulama panna. Nende olekust ei paistnud kuidagi välja, et osa kaadreid oli filmitud ja video kokku monteeritud õpetaja Merle Lepiku abiga ööl enne esinemist.
Comeniuse puu (tamm) istutamine oli pidulik: kohal oli kogu koolipere, lapsevanemate esindajad, projektipartnerid, ajakirjanikud ning kohalikud rahvariietes pillimehed torupilli ja trummiga.
Hispaanias minnakse kooli kolmeaastaselt ja esimesed kolm aastat õpitakse ja mängitakse koolis nn lasteaiarühmades. Päris kool algab kuueaastaselt.

Külastatud koolis koolikella ei olnud ja õpilased töötasid hommikul mitu tundi järjest. Toitlustamist korraldatud ei ole ja vahetusjalatseid kandma ei pea. Iga päev on poole ühest poole kaheni õues mängutund. Meie jaoks oli väga huvitav välivõimla, millel oli kaks seina, katus ja asfalteeritud põrand.
Vastuvõtjad olid mitmed kooliüritused planeerinud nii, et ka külalised neist osa saaksid. Nii külastas kooli rokkbänd, kes tutvustas rokk- ja popmuusika ajalugu. Lõunamaine temperament ja siiras kaasaelamine tegid sellest esinemisest tõelise rokk-kontserdi. Bändi lõpulooks oli ansambli Nirvana lugu “Smells like a teen spirit” ja meie Teelel õnnestus esitada see laul kohalikus kultuurikeskuses suurel laval koos tuntud pillimeestega. Vastuvõtt oli maruline ja kõik järgmised päevad oli Teele kõige populaarsem külaline.
Koos vanemate klasside ja lapsevanematega korraldati külalistele reis Biskaia lahe äärde kuulsatesse randadesse.

Järgneval päeval tutvusime nii kaasaegse jäätmekäitlustehase kui Astuuria pealinna Oviedoga. Esimene pakkus võimaluse õppida, kuidas prügi sorteerida, asju taaskäidelda, teha erinevaid katseid.
Omaette kogemus oli Hispaania söök. Rahvusroad oli huvitavad, aga raske oli kohaneda söögiaegadega. Kui Eestis mõtled õhtul kell kümme juba voodi peale, siis Hispaanias tuleb sel ajal õhtust süüa.

Marina Maasik

Print Friendly, PDF & Email