Ootamatu suvesoe tõi Saaremaale sääseuputuse

Ootamatu suvesoe tõi Saaremaale sääseuputuse

 

Nädalapäevad tagasi kohale jõudnud soe ilm, mis praeguseks on küll taas mõnevõrra jahedamaks tõmbunud, tõi endaga Saaremaal, nagu mujalgi Eestis, kaasa parvede viisi tülikaid sääski.

Keskkonnaameti looduskaitse bioloogi Tõnu Talvi sõnul on sääserohkuse taga just ootamatult saabunud soojad ilmad. “Eks sääski on ju alati olnud, aga tõenäoliselt on praegusel juhul põhjuseks, miks nädalapäevad tagasi sääseuputus tekkis, suuresti see, et kevad oli seni jahe ning siis läks järsult soojaks,” selgitas Talvi Saarte Häälele. Kiire üleminek jahedalt soojale lõpetas tema sõnul väga äkki ka kõiksuguste kihulaste moonde. “Nii nad lendasid kõik korraga välja oma veekogudest,” tõdes ta.
Tõnu Talvi nentis, et kui ilm oleks soojemaks läinud sujuvamalt, ei oleks see sellist muljet jätnud, et korraga on kõik kohad sääski täis. “Siis nad oleksid vastavalt veekogu paiknemisele ja liikidele rohkem hajutatult tulnud. Soojalaine jättis aga sellise mulje, nagu oleks neid hästi palju,” tähendas ta.
Kui üleriigilises meedias on uudistest läbi käinud, et tänavu on sääsed eriti verejanulised ja tekitavad inimestel allergiat, siis Kuressaare perearstikeskuse perearsti Eha Tali kinnitusel ei ole vähemalt tema juures sügelevatele sääsekupladele eriti leevendust otsimas käidud. “Tuleb riided korralikult selga panna ja sääsetõrjevahendiga end üle määrida, siis pole hullu midagi,” soovitas ta.

Tõnu Talvi hinnangul ei saa päris nõnda väita, et sääsed tekitaksid mõnel aastal rohkem allergilisi reaktsioone kui mõnel teisel aastal. “See sõltub kõik ikka inimesest,” kinnitas ta. Tema sõnul arvatakse ka, et sääsehooaja jooksul suureneb inimese nn vastupanuvõime ning inimese organism muutub sääskede suhtes vähem tundlikuks. “Talve poole see jälle taandub ja allergiline reaktsioon võib inimestel suve alguspoolel olla taas suurem,” sõnas Talvi. Tõenäoliselt on asi looduskaitse bioloogi sõnul ka selles, et kui terve külm talv on elatud tülikate sääskedeta, siis võibki kevade ja suve poole tunduda, et neid on ühtäkki kole palju. “Ja kui neid siis äkki korraga palju on, siis loomulikult ongi nad tüütud ja me paneme neid rohkem tähele,” lausus ta.

Print Friendly, PDF & Email