Laimjala rammumeeste mürsk osutus ohutuks (1)

Laimjala rammumeeste mürsk osutus ohutuks

MÜRSUD REGISTRISSE: Täpselt samasugused mürsud on ka Kudjape kalmistul sõjamees Johannes Poopuu haual. Ka nende ohutus võib olla kontrollimata. Foto: Tõnu Veldre

Laimjalas aastaid kohalikele rammumeestele jõukatsumiseks olnud mürsk on demineerijate hinnangul ohutu, sest ei sisalda lõhkeainet. Laimjala vald üritab tühja kesta tagasi saada.

“Tänaseks on demineerijad kindlaks teinud, et leitud 305-millimeetrine mürsk ei sisaldanud lõhkeainet,” teatas Lääne päästekeskuse pressiesindaja Evelin Trink, selgitades, et tegemist oli ligi 300-kilogrammise mürsuga, millel puudus sütik. Sellises lõhkekehas oleks demineerijate hinnangul võinud olla ligikaudu 30 kg lõhkeainet.
“Sellise lõhkekeha plahvatamisel lendaksid killud rohkem kui ühe kilomeetri kaugusele,” rääkis Trink, kelle sõnul lõhkekeha siiski ei lõhatud, vaid kontrolliti spetsiaalse sondiga, millega saab vaadata lõhkekeha sisse.
Trink selgitas, et lõhkekeha tuli ära viia, kuna kindlalt ei teadnud keegi, kas mürsk on ohutu või mitte.

“Lõhkekehade valmistamise ainus eesmärk on inimesi tappa ja sinnamaani, kuni demineerijad pole kindlaks teinud, et lõhkekeha on ohutu, tuleb arvestada, et see võib plahvatada ja lähedalasuvad inimesed tappa,” ütles Evelin Trink, rõhutades, et ükskõik millise lõhkekeha leidmisel on ainult üks õige käitumisviis: helistada häirekeskuse numbril 112 ja anda sellest teada.
19. mail teatati Lääne-Eesti pommigrupile, et Laimjala küla laululava juurest on leitud lõhkekeha. Lääne-Eesti pommigrupi demineerijad otsustasid lõhkekeha kaasa võtta, et kindlaks teha, kas mürsk sisaldab lõhkeainet või mitte, sest pelgalt välisel vaatlusel polnud seda võimalik öelda.

“Me loodame, et saame selle nüüd tagasi,” ütles eile Saarte Häälele Laimjala vallavanem Vilmar Rei, lisades, et on hea kuulda, et valla traditsioonidega seotud mürsk ikkagi täiesti ohutuks tunnistati.
Laimjala vallas on rammumehed aastakümneid proovinud seda mürsku terava otsa peale püsti saada ning mürsu kallal on käinud sajad mehed. Jaaniõhtul oli teinekord 30–40 meest, kes kõik tahtsid mürsu kallal jõudu proovida. Kes sai mürsu püsti, lasi selle seejärel jälle põmm vastu maad.

Print Friendly, PDF & Email