Kiigemeistrite 25. kiik valmis Vikil

Kiigemeistrite 25. kiik valmis Vikil

HOOGU JUURDE! Kiigemeistritel Jaan Tõrul (vasakul), Jaan Mändmaal ja Märt Tikanil oli eile võimalus esimestena omaehitatud kiige omadusi hinnata. Ehitajad jäid rahule. Nüüd ootab uus kiik muuseumikülastajaid. Foto: Tõnu Veldre

Eile lõuna paiku andsid kiigemeistrid Jaan Mändmaa, Jaan Tõru ja Märt Tikan uhiuue tammest ja kadakast tehtud külakiige Viki külas Mihklil talumuuseumi juhile Tiina Ojalale üle.

Staažikaile kiigeehitajaile Jaan Tõrule Kureverest ja Jaan Mändmaale Kehila külast oli see juba 25. külakiik viimase viieteist aasta jooksul kiikujate rõõmuks valmis meisterdada.
Meistrid andsid vastsele kiigele vähemalt viieteistaastase garantii. “Kuusepuust aisad ei pea üle kuue aasta vastu. Meie tegime aisad kadakast. Kõik ülejäänud konstruktsioonid on tammest. 15 aastat peaks see küll kestma,” väitis kogenud ehitusmees Jaan Mändmaa.
Mihkli talumuuseumi teadur Tiina Ojala jäi kiigeehitajate tööga väga rahule, öeldes, et mehed valisid uue kiige jaoks hoolikalt vastupidavat materjali. Tamm ja kadakas räägivad ise enda eest.

“Välismaalastest muuseumikülastajad tahavad kindlasti kiikumise ära proovida. Lasteekskursioonidel osalejad jooksevad esimese hooga kiige juurde. Kiik on talumuuseumis väga vajalik. Meie vana kiik muutus eelmise aasta sügisel kiikujate jaoks juba ohtlikuks. Seepärast võtsime selle maha. Uus on ilus ja pilkupüüdev. Tänu meistrimeestele!” kiitis Tiina Ojala kiigeehitajaid.
Jaan Mändmaa sõnul panid nad kuus aastat tagasi enne jaanipäeva püsti koguni üheksa kiike. Eile Saaremaa muuseumi tellimustööna valminud kiik on meistrimeestele sellel aastal esimene külaehitis. Viki kiike ehitades pidasid meistrid silmas kõiki ohutusnõudeid.

“Sellega ei saa üle võlli ajada. Panime piiraja peale. Maast on kiik niisugusel kõrgusel, et kui keegi juhtubki kiikudes kukkuma, ei saa ta lamades liikuvalt kiigelt hoopi. Kiik läheb temast üle,” selgitas Jaan Mändmaa.
Kas ka järgmise 25 kiige tegemiseks kulub viisteist aastat, seda ei osanud mehed arvata. Igal juhul on järgmine tellimus kiigeehitajaile antud. Varsti võtavad mehed taas kiigeteo ette.

Print Friendly, PDF & Email