Kaarma kirik saab sügiseks valgustatud

Kaarma kirik saab sügiseks valgustatud

NÄEB KA PIMEDAS: Uhke Kaarma kirik saab varsti nähtavaks ka pimedas. Foto: arhiiv

Sügisese pimeda aja saabumiseks peaks Kaarma kirik saama suurejoonelise valgustuse.

Kaarma vallavanem Margus Mägi ütles, et kiriku ümbruskonda pannakse 19 valgustit. “Neist viis valgustavad väravast kuni kiriku ukseni kulgevat jalakäijate teed,” märkis ta. “Ülejäänud on prožektorid, mis valgustavad kirikut ja kirikutorni kõigist neljast küljest.”
Vallavanema sõnul tegi ettevõtmise mõnevõrra keeruliseks see, et prožektoreid ei saa panna kirikule eriti lähedale. “Nimelt asub Kaarma kiriku aias keskaegne kalmistu, mistõttu seal kaevamistöid teha ei saa,” selgitas ta. “Seetõttu pidime prožektorid viima kiviaia äärde. See omakorda tähendab, et peame tellima tugevama valgustusjõuga ja kallimad valgustid.”
Samas pidid vald ja kogudus silmas pidama ka seda, et kogu süsteem tarbiks võimalikult vähe elektrienergiat. Praeguste arvutuste kohaselt peaks Kaarma kiriku kogu valgustussüsteemi võimsus tulema 1,4 kilovatti, mis Mägi arvates on hea tulemus.

Kaarma kiriku valgustussüsteem läheb maksma 25 000 eurot. Valla omaosalus moodustab sellest 10 300 eurot, ülejäänud raha saadakse Euroopa Liidu Leader-programmist. “Juba kaks aastat oleme seda toetust taotlenud,” tähendas Margus Mägi. “Eelmisel aastal saime eitava vastuse, kuid sel aastal meie taotlus rahuldati.”
Mägi sõnul taotles raha Kaarma kogudus, projekti kirjutas kokku aga tema kui koguduse liige. “Kuna kiriku valgustamine on sees ka valla arengukavas, siis andis vald kogudusele tegevustoetuse ja tasub omaosaluse,” lisas ta.
Küsimusele, millal võiks ehitustööks minna, vastas vallavanem: “Kohe, kui PRIA-st tuleb lõplik kinnituskiri, et kõik on korrektne ja kontrollitud. Siis saame prožektorid ära tellida. Loodame, et sügiseseks pimedaks ajaks on kirik juba valgustatud.”

Et valgustatud kirik oleks aga võimalikult kaugele nähtav, kavatseb vald koostöös kogudusega maantee äärest ka veidi metsa maha võtta. “Kui suures mahus seda vaja on, see selgub sügisel,” ütles Margus Mägi.

Print Friendly, PDF & Email