Tehumardi mõõk ootab ülesvuntsimist (5)

Tehumardi mõõk ootab ülesvuntsimist

VAJAB VÄRSKENDAMIST: Muinsuskaitseameti kinnitusel vajab Tehumardi mõõk täiendavaid hooldustöid, et ta kauem vastu peaks. Foto: Tõnu Veldre

Muinsuskaitseameti andmeil on ajahambast puretud Tehumardi mälestussammas kohati suhteliselt kehvas seisus ja vajab täiendavaid hooldustöid.

Tunamullu tehti II ilmasõjas langenud sõdurite matmispaikade otsimiseks loodud Baltimaade mittetulundusühingu eestvedamisel samba juures ära esmased hooldustööd – pandi peale katus ja paigaldati luuk.
Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektori Rita Peirumaa sõnul on samal mittetulundusühingul plaan nüüd hooldustöid jätkata. Tema sõnul tuleb samba sisemusest koristada näiteks pehkinud laudraketis (ajutine toestus – toim), mis on sinna jäänud juba ehitamise ajast.
Veel lisatakse muinsuskaitse vaneminspektori sõnul hooldustööde raames samba ventilatsiooniavale katik, et vesi enam konstruktsiooni sisse ei pääseks. Hooldustööde loa on muinsuskaitseamet samba korrastamisest huvitatud mittetulundusühingule juba väljastanud.

Salme vallavanema Kalmer Poopuu sõnul midagi kindlat mälestussamba korrastamise kohta – millal, kes või mis ulatuses seda tegema hakkab – veel öelda ei saa. “Tean, et asjaosalised on huvitatud selle korda tegemisest, kuid midagi kindlat praegu veel ei ole,” tõdes ta.
Mullu hinnati muinsuskaitseameti tellimusel Tehumardi memoriaali mälestussamba seisukorda ning siis ilmnes, et sambal on suuremaid ja väiksemaid vigu nii sees- kui ka väljaspool. Näiteks on mõõgapideme väliskihti püütud kunagi tsementmördiga viimistleda, kuid suurte kahanemispingete tõttu on tekkinud pindmine pragude võrk. Mõõgapidemele toetuv põrand on aga kaetud 0,5–2 m paksuse pehkinud puiduga, mis kogub niiskust ja võimaldab elusorganismide arenemist ja kasvamist.

Samba vundamendi ümbrus vajaks puhastamist seal kasvavatest taimedest, vundamendi perimeeter tuleks aga katta betoonist sillutisega.

Print Friendly, PDF & Email