Maackide järeltulija otsis Kuressaares esiisade jälgi

Maackide järeltulija otsis Kuressaares esiisade jälgi

 

Neil päevil viibis Kuressaares Peterburis elav Juliana Prosvirkina (fotol), kes on Kuressaares kunagi elanud kuulsa Maacki suguvõsa järeltulija.

“Minu esivanemad olid sakslased, kes pagesid oma algsest kodupaigast Hamburgist arvatavasti 19. sajandi alguses Napoleoni sõjakäikude ajal,” ütles Juliana Prosvirkina. “On teada, et Napoleon pelgas merd ja laevastikku, võib-olla on sellega ka seletatav, miks minu esivanemad omal ajal just Saaremaale pidama jäid. Nähtavasti tundus see koht neile väga turvaline.”
Suguvõsa ajalugu on Prosvirkinal õnnestunud välja selgitada üheksa põlvkonda, kuni 17. sajandi lõpuni. Kuressaares (Arensburgis) elanud Maacki perele pani aluse Carl Gottlieb Maack, kes põgenes koos oma vanema õe Dorothe Marie Maackiga sõja jalust Vene riigi koosseisu kuuluvasse Liivimaa kubermangu.

Carl Gottlieb Maack oli Kuressaares kuulus mees. Ta oli raehärra ja kohalik politseiülem. Juliana Prosvirkina sõnul räägitakse suguvõsas temast kui Arensburgi bürgermeistrist.
Ta elas aastatel 1792–1869, oli kaks korda abielus ja tal oli ühtekokku 13 last. Juliana Prosvirkina on tema kaheksanda lapse Harry Oscari, kes sündis 1837. aastal Kuressaares, järeltulija. Nagu paljud Maacki suguvõsa liikmed, sattus ka Harry Oscar elama Venemaale ja töötas Vologda gümnaasiumis õpetajana.
Raehärra Carl Gottlieb Maacki lastest on ehk kõige tuntum tema teine poeg, maadeuurija ja loodusteadlane Richard Otto Maack, kes sündis Kuressaares 1825. aastal. Ta suri 1886. aastal ja on maetud Peterburi Volkovi luteri usu kalmistule.

Andmeid oma esivanemate ja suguvõsa kohta on Juliana Prosvirkina saanud peamiselt arhiividest ja esivanemate mälestustest. “Olen heades suhetes ka Prantsusmaal ja mujal maailmas elavate suguvõsa liikmetega,” rääkis ta. “Olen ka neilt rohkesti andmeid saanud.”
Pärast enamlaste riigipööret õnnestus osal Maacki suguvõsast 1920. aastatel Lääne-Euroopasse emigreeruda. Suur osa Maackidest sattus aga bolševistliku terrori alla. Juliana Prosvirkina ütles, et Saksa päritolu inimeste elu muutus keeruliseks 1941. aastal, kui algas Saksamaa ja Nõukogude Liidu sõda. “Eriti raske oli nende saatus, kel oli säilinud saksapärane perekonnanimi Maack,” märkis ta. “Nemad kui võimalikud Saksamaa spioonid hävitati kohe.”

Print Friendly, PDF & Email