Kuressaarde saabub neli tsaaritari

Kuressaarde saabub neli tsaaritari

 

Neljapäeval, 14. juunil esietendub Kuressaare Linnateatris – ning Eesti lavalaudadel – Vene tsaari Nikolai II nelja tütre viimastest elupäevadest jutustav lugu, Kate Moira Ryani “OTMA”.

Ameerika näitekirjaniku teos on lugu Vene isevalitseja tütarde Olga (1895–1918), Tatjana (1897–1918), Maria (1899–1918) ja Anastassia (1901–1918) Romanova elust Jekaterinburgis Ipatjevi majas enne hukkamist 1918. aasta juulis.
“See, meie teatrites seni lavastamata teos toob vaatajate ette põneva teema ajaloost, mis võiks huvi pakkuda nii näitlejatele kui ka publikule,” ütles lavastaja Heiti Pakk.
Pakk tunnistas, et otsiski “naistükki”, kuna tema sõnul kipuvad peaosad tavaliselt ikka meestele kuuluma.
Nikolai II vanima tütre Olgana astub üles Karin Tammaru, Tatjana rollis Piret Laurimaa – mõlemad Endla teatrist –, Maria osas näeb publik Marika Barabanštšikovat Vanemuisest, Anastassiana aga vabakutselist näitlejat Karin Raski. Jutustaja roll on täita Peeter Tammearul.

“Üks põhimõte, mida tahtsin näitlejate valikul järgida, oli teha koostööd nendega, kellega see on varem klappinud,” rääkis Pakk, lisades, et Karin Raskiga töötab ta koos siiski esimest korda.
“Tegelikult on näidend kirjutatud ainult neljale naisele, jutustaja rolli lisasime ise,” ütles Pakk. “Muus osas me originaali muutnud ei ole.”
Lavastuse kunstnik on Endla teatri näitleja Kaili Viidas, kes tänavu pälvis Salme Reegi nimelise preemia omakirjutatud, -lavastatud ja -kujundatud lastelavastuse “Põrrr…!” eest.

“Kuigi lavastuse näitlejad ja kunstnik tulevad väljastpoolt Saaremaad, on toetav meeskond ikka kohapealt,” kinnitas Heiti Pakk.
Esimesed lugemisproovid tehti Pärnus. “Meil on niimoodi kergem kokku saada, sest päris palju osalejaid on kas praegu või sünnilt pärnakad,” põhjendas Pakk, kes on Kuressaare Linnateatris lavastanud ka Arthur Milleri näidendi “Hind” ja Harold Pinteri draama “Petmine”.
Kuressaares on lavaproovid kavas mai viimasel ja juuni kahel esimesel nädalal.

Print Friendly, PDF & Email