Kuhu minna

Kuhu minna

 

KOLMAPÄEV, 16. mai

KINO
Divas kl 18 koguperefilm “Me ostsime loomaaia”. Pilet 4 €.

ÜRITUS
Valjala tööpajas kl 18 savivoolimise kursus. Juhendaja Aare Martinson. Materjali saab kohapealt. Kursus on tasuline. Osavõtust teatada Mallele telefonil 45 45 452 või 52 92 620.

NELJAPÄEV, 17. mai

KINO
Divas kl 18 koguperefilm “Me ostsime loomaaia”. Pilet 4 €.

Kuressaare linnateatri Teatrikinos kl 19 Lars von Trieri film “Melanhoolia”. Pilet 3 ja 2 eurot.

TEATER
Pärsama kultuurimajas kl 20 Tornimäe näiteseltsi etendus “Nurgatagune saar”. Pilet 3 € ja 2 € (pensionäridele ja õpilastele).

TANTS
Kodulinna lokaalis DJ Alver Raaper. Sissepääs tasuta.

Club Privilege’is piletita pidu.

SPORT
Kuressaares kl 16 orienteerumisneljapäevak. Start linnastaadionilt kuni kl 18.30.


TULEKUL

Saaremaa muuseumiöös on kino

19. mail on järjekordne üleeuroopaline muuseumiöö, mis seekord – kinoaastal – viiakse Eestis läbi deviisi all “Öös on kino”. Seega on ka Saaremaa muuseumiöös näha eelkõige kino. Vaadanud üle oma sellealased võimalused, kogesime, et meie käsutuses on hulgaliselt videomaterjali, mille tutvustamine võiks vähemalt saarlastele mõningast huvi pakkuda.

Kava kohaselt seatakse linnuses üles kaks filmivaatamise kohta, üks Kaitsetorni kuuendal korrusel, teine kohtusaalis. Kaitsetornis algab esimene filmiprogramm kl 21 ja eelkõige peaks see huvi pakkuma legendaarse füüsikaõpetaja ja filmimehe Endel Kurgpõllu õpilastele.
Endel Kurgpõld töötas Kingissepa V. Kingissepa nimelises keskkoolis füüsikaõpetajana aastail 1960–1988, saates ellu viis lendu. Olles ise filmihuviline, andis ta õpilastele algteadmisi foto- ja kinoasjandusest ning organiseeris kinoringi. Põhiliselt tehti koolielu kajastavaid kroonikafilme, kuid ka pikemaid mängufilme, näiteks “Saunapäev” (1974).

Pikka aega tegi Endel Kurgpõld koostööd Eesti televisiooni ja teiste telekanalitega. Pärast Kurgpõllu surma 5. detsembril 2007 andsid pärijad talle kuulunud filmid ja videod üle Saaremaa muuseumile.
Niisiis sisaldab esimene filmiprogramm järgmisi kroonikakaadreid: vilistlased koolis (1969); suusapäev pargis (1969); füüsikaolümpiaad (1969); naistepäeva tähistamine 9.c klassis (54. lend, 1970); 10.c klass Viidumäel koristustöödel (54. lend, 1971); saunapäev, 10.c klassi poisid saunas (57. lend, 1974); abiturientide ball (1975); elluastujad, 11.c klass lossipargis (60. lend, 1978) ja lennu eel (1982).

Kl 22.30 algav programm on Kuressaare-keskne. Esimesele filmile on jäädvustanud oma külaskäigu isakoju Kuressaarde 1937. aasta suvel Saksamaal Templinis arstina töötanud Alfred Bergmann. Film algab väljasõiduga Templinist, järgnevad kaadrid saabumisest Roomassaare sadamasse ja lapsepõlvekoju, Karl Bergmanni majja Lossi tn 5, kaadrid pargist, mererannast, Kellamäe mõisast, Järve rannast, Suuresillast ning suslaga ärasõidust.

Nõukogudeaegset Kingissepa linna meenutavad Endel Kurgpõllu filmilõigud lossist ja linnast, 1969. aasta tormikahjustustest pargis ja 1970. aasta oktoobripühade rongkäigust. Programm lõppeb 1991. aastal TV Kadi tellimusel ja toonase fotograafi Jüri Koppeli käe all valminud 24-minutilise värvifilmiga “Kuressaare argipäev”.
Kohtusaalis saab näha ülesvõtteid laulukonkursist Saaremaa Laululind. Kl 18.30 on huvilistel võimalik vaadata 50-minutilist läbilõiget esimesest, 1990. aastal toimunud laste lauluvõistlusest. Konkursi kõige noorem esineja oli 2-aastane Stella Lebedev. Teistest laululastest võib nimetada Marvi Vallastet, Priit Pruuli, Karol Kuntselit, Kadri Sarjast, Reet Vats-feldti ning kaksikuid Elar ja Ülar Nellist.

Kl 21.30 algaval seansil näidatakse kümme aastat hiljem, s.o aastal 2000 toimunud Saaremaa Laululindu, kus tarmukamad esinejad olid Maria Väli, Preedik Heinmaa, Tuuli Rand, Maarja-Liis Mereäär, Kärt Männa, Geete Viira, Teele Viira jt.

Ka Mihkli talumuuseumi öös näeb kino. Sealne filmiprogramm kajastab Kihelkonna valla ja Mihkli talumuuseumi tegemisi ja üritusi.

Endel Püüa

Print Friendly, PDF & Email