Esimesed sammud teadusmaastikul

Esimesed sammud teadusmaastikul

 

Keskkooli lõputunnistusega paljude koolitee veel ei lõpe ja edasi asutakse õppima näiteks mõnes ülikoolis. Et end selleks ette valmistada, kirjutavad Saaremaa ühisgümnaasiumi abituriendid lõputööna uurimistöö mingil enda valitud teemal. Päris teadustööks seda vahest nimetada ei saa, kuid maitse saab ikka suhu.

Seda, et uurimistööd ei pea alati olema igavad, tõendavad mõned varem SÜG-is kirjutatud tööd. 2011. aastal lõpetanute töödest on mitmeid häid näiteid.

Põnevuse ja originaalsuse poolest paigutaksin kindlasti esimesele kohale Karli Kontkari uurimuse kivi-paber-käärid mängu populaarsusest SÜG-i 2010./11. õppeaasta abituuriumis. Sain esmakordselt teada, et on olemas Kivi-Paber-Käärid selts, millel on olemas ka koduleht, kust saab õppida väärt nippe selle mängimiseks. Sain teada ka kivi, paberi ja kääride tähenduse: kivi – suletud rusikas, sümboliseerib agressiivsust, rusikavõitlust, kivirahne, mängijale sümboliseerib kivi relva ning kui tal pole muud valikut, kasutab ta seda kaitsena; paber – ohutu paberileht, kuid samas ka kaval relv, paberile kirjutatud sõna võib mõjutada kogu maailma saatust, sümboliseerib ühtlasi ka rahu, kuna avatud käes ei saa relva olla; käärid – tööriistad, mida saab seostada tööstusega, kuid samas ka teravad ja kavalad, sümboliseerivad kontrollitud agressiooni, kääre peetakse kavalaks vahendiks, et vastast üle trumbata.

Kui aus olla, siis pidasin algul seda teemat üsna jaburaks, et sellest uurimistööd teha, aga kui lugesin, millest juttu on, tundus see mulle üsna põnev ja kaasahaarav. Poleks osanud aimatagi, et nii lihtsa mängu taga võib peituda niivõrd huvitav taust.
Oli ka teisi huvitavaid teemasid, näiteks mille poolest erinevad saarlased mandri-eestlastest. Seal oli kirjeldatud peamiselt saarlaste väliseid erinevusi teistest eesti inimestest. Tuli välja tõsiasi, et saarlased on läänebalti antropoloogilist tüüpi, mis tähendab, et oleme pikemad, sihvakamad ja pikapealisemad kui mandri-eestlased.

Veel olid huvitavad uuritud teemad: rubla- ja eurohindade võrdlus; autofirmade disaini mõju tänapäeva noorele inimesele jne.
Viimane neist kirjeldas reklaamipsühholoogiat ja margiteadvust ehk et mis mõju on margil inimesele. Mark – see on justkui midagi sellist, mis tänapäeva maailmas näitab kuuluvust kuhugi. Kui sõita ringi uhiuue Ferrariga, näeme kohe, kuhu see inimene kuulub – väga rikaste hulka, kes saavad seda endale lubada, samas kui kõik teame nalju, mis käivad Opeli kohta. Tänapäeva maailmas on mark midagi nii asendamatut, midagi sellist, mille järgi inimesed erinevatesse klassidesse lahterdatakse. Kui keskajal oli kolm seisust sünni järgi, siis tänapäeval on seisused määratud margi järgi.

Kokkuvõtteks võin öelda, et nende uurimistööde lugemisest sain teada palju uut ja huvitavat. Miski, mis tundus algul naeruväärne, osutus hoopis vägagi põnevaks lugemiseks, mis pani vaatama sellele asjale täiesti uue pilguga, ning samas teine, mis tundus vägagi mõistlik ja intelligentne uurimus, osutus lugemisel kuidagi tavaliseks ja igavaks.
Loo moraal: ära hinda kunagi uurimistööd selle pealkirja järgi, tuleb olla eelarvamustevaba ning avatud kõigele uuele. Kõik, kellel on SÜG-i uurimistööde vastu suurem huvi, leiavad need tööd Saaremaa ühisgümnaasiumi kodulehelt, kust saab neid täismahus lugeda.

Mikk Rang

Print Friendly, PDF & Email