Naine. Kes on kohal

“Kohalolek” – just sellist nime kannab Tartu kunstniku Sirje Protsin Peterseni 17 õlimaalist koosnev näitus Saaremaa kunstistuudio galeriis.

“Kohalolek äratab üles meie mõtted, emotsioonid ja kehalised aistingud uuel ja teadlikul moel,” ütleb kunstnik ise. “Meie saatuseks on avastada kõik see, mis me oleme. Siin ja praegu on ainus tegelikkus, mis üldse olemas on.”
Kõigi Sirje Protsin Peterseni maalide keskmes on naine. Ainult ühel teosel, aastanumbrit 2011 kandval tööl “Polaarsus” leiab naise kõrvalt ka mehefiguuri. Tõsi küll, vaid torsona.

Maalide värvigamma ulatub õrnadest pastelsetest – näiteks “Mõtteis” ja “Pea pilvedes” (2011) – jõuliste punaste toonideni (“Kirsina punavaid” ja “Punasest” 2010 ning “Linnu laul” 2009). Heledate-tumedate toonide kontrasti esindavad teiste seas “Suudlus”, “Polaarsus” (2011) ja “Jazz” (2007).
Väljapaneku vanim maal pärineb aastast 2007, uusimad tööd on valminud mullu.

“Sellist figuurimaali pole meie galeriis tükk aega olnud,” ütles kunstistuudio perenaine Anne Tootmaa. Tema hinnangul iseloomustab Protsin Peterseni kunstnikuna perfektne maalioskus. “Igas selle näituse töös on emotsionaalne pinge ning emotsioon ja värv tasakaalus,” leidis Tootmaa.
Sirje Protsin Peterseni (1959) on iseloomustatud kui ühte tugevama maalijanärviga Tartu kunstnikku.

Ta on lõpetanud Tartu kõrgema kunstikooli ja töötab samas maaliõppejõuna. Kunstniku isik- ja ühisnäitusi on eksponeeritud nii Eestis kui ka piiri taga.
2009. aastal tutvustas tema loomingut näitusega “Katmata” Kuressaare Raegalerii.
Näitus “Kohalolek” on kunstistuudios avatud 20. maini.

Print Friendly, PDF & Email