Leisi külalistemaja tegutseb vaid paberil (9)

Leisi külalistemaja tegutseb vaid paberil

VÄLJAST KAUNIKENE: Leisi külalistemaja kutsub oma välimusega kindlasti turiste ligi. Siiski vastatakse kõigile
ööbimishuvilistele eitavalt. Foto: Tõnu Veldre

PRIA toetusega valminud Leisi külalistemaja koduleht kutsub juba aastapäevad külla peresid ja väiksemaid reisiseltskondi, kuid tegelikult puudub 2010. aastal renoveeritud hoones sisustus ja see pole päevagi avatud olnud.

Leisi külalistemaja Õhtupäike tegevjuht Aare Nõmm ütles, et külalistemaja avamine on viibinud majanduslikel põhjustel. Kui sajand tagasi ehitatud hoone renoveerimiseks sai omanik PRIA-st 1,5 miljonit krooni toetust, siis külalistemaja sisustamisega tekkisid probleemid. “Pankadest algul nagu pakuti raha, aga pärast ei antud,” rääkis Aare Nõmm.
Külalistemaja avamine lükkus 2011. aastal küll edasi, kuid ettevõtte koduleht, aga ka näiteks turismiportaal Puhkaeestis.ee tutvustavad Õhtupäikest kui täiesti tegutsevat asutust.
Puhkaeestis.ee teatab, et Leisi alevikus asuvas külalistemajas on 17 kohta ja kuus tuba ning et keha saab kinnitada hubases söögisaalis, kus maitsvad kodused toidud valmivad kolm korda päevas. Ühtlasi täpsustab portaal, et hotell on avatud ainult ettetellimisel.

Aare Nõmm ütles, et kodulehel avaldatud info on üles pannud tema tütar, kes ilmselt lasi fantaasial natuke lennata. “Kusjuures kui me maja lahti teeme, siis kõik saabki nii olema,” kinnitas Aare Nõmm. Ta möönis, et seni on Õhtupäike kõigile broneerimissoovidele eitavalt vastanud.
Aare Nõmme sõnul kavatsesid nad uue majutuskoha avada juba 1. mail, kuid suuresti pidurdas seda kaadripuudus. “Keegi ei taha tööd teha,” tõdes tegevjuht, kelle sõnul oleks neil esimese hooga tööd pakkuda kolmele inimesele. Nõmme sõnul pakkus ta esialgu töötajatele töötasuks miinimumpalka. “Selle peale siis algul natuke mõmiseti, nokiti nina ja hiljem tuli telefonisõnumeid, et saime parema pakkumise,” rääkis ettevõtja.

Kõigele vaatamata loodab uus majutuskoht uksed avada lähema kuu jooksul, praegu on tegevjuhi sõnul käsil hoone sisustamine. Eile päeval ühtegi hingelist hoones küll silma ei hakanud, kuid läbi akna paistsid baarilett ja üksteise otsa laotud lauad ja toolid. Lisaks majutusteenusele lubas Nõmm hakata baariosa lahti hoidma kõigile soovijatele.
Keset Leisi alevikku asuv külalistemaja on ehitatud aastal 1912. Aegade jooksul on majas tegutsenud erinevad kaubandusettevõtted: toidupoed, tööstuskaupade vahendajad, kohvikud ja kohalik kõrts.

 


 

Vormiliselt on kõik korrektne

PRIA pressiesindaja Maris Sarv-Kaasik:
OÜ Aktsioon esitas taotluse meetmest 3.1 toetuse saamiseks 2009. aastal ja 25. jaanuaril 2011. aastal tehti Leisi puhkemaja osas väljamakseotsus summas 99 733,04 eurot. Enne toetuse määramist PRIA poolt läbi viidud kontroll näitas, et kohapeal oli olemas ja tehtud kõik, mille jaoks toetus määrati. Samuti oli hoonel olemas kasutusluba ja OÜ-l Aktsioon on majandustegevuse registris registreeritud majutusteenuse osutamine Õhtupäikese puhkemajas Leisis. Seega on vormiliselt kõik korrektne.

PRIA maaelu investeeringutoetuste büroo spetsialistid kinnitavad, et pärast toetuse lõplikku väljamaksmist peaks see konkreetne puhkemaja olema sihipärases kasutuses ja see tähendab, et seal peaks olema võimalik klientide teenindamine ja see peaks reaalselt toimuma. Selle üle on ka 5-aastane nn järelkontrolli periood: 5 aasta jooksul pärast toetuse viimase osa väljamaksmist peab toetuse abil valminud investeeringuobjekt olema toetusesaaja omanduses ja sihipärases kasutuses.

Milline on tegelik olukord, selle selgitamiseks korraldab PRIA valikuliselt järelkontrolle kohapeal, suhtleb ettevõtjaga jne. Kuna Õhtupäikese puhul seda praegu tehtud ei ole, siis ei saa PRIA hetkel anda ka hinnangut puhkemaja jaoks makstud toetuse sihipärase kasutamise kohta. Kui meile laekub sellist infot, mis viitab, et toetuse kasutamisega seotud nõudeid (st valminud objekti sihipärane kasutamine) võib olla rikutud, siis järgneb reeglina ka kontroll. Edasised võimalikud sammud sõltuvad kontrolli tulemustest.

Print Friendly, PDF & Email