Madis Kallas pürib olümpiakomitee juhiks

Madis Kallas pürib olümpiakomitee juhiks

START: Madis Kallas asus eile stardijoonele võistluses, mille lõpus selgub Eesti olümpiakomitee uus juht. Raul Vinni

Saaremaa spordijuht ja endine kümnevõistleja Madis Kallas arvab, et Eesti spordielu vajab muutusi ning seetõttu tegi ta eile avalduse, kus annab teada oma nõusolekust kandideerida Eesti olümpiakomitee (EOK) juhiks.

“Ma ei keeruta, ei skeemita ega plaani mingeid salakokkuleppeid ja ütlen otse välja, et toetuse korral olen valmis võtma vastutuse ja kandideerima EOK juhiks,” ütleb Kallas tehtud avalduses. “Sest kui me jääme ainult rääkima ja midagi ette ei võta, oleme me spordi kitsaskohtades samapalju süüdi, kui need, kes hetkel Eestis spordialaseid otsuseid teevad.”

“Eesti spordi juhtimine vajab värsket verd ja mõningast suunamuutust,” lõpetab Madis Kallas oma avalduse. “Minule on oluline vaid kogu Eesti spordi tulevik ja seda igal tasandil.”

“Ma olen kaks aastat olnud igapäevaselt seotud Eesti spordikorralduse ja spordipoliitikaga ning ma tunnen ja näen, et edasiminekuks on vaja muudatusi. Muudatusi saab aga teha vaid kõige kõrgemal tasandil,” põhjendas Kallas Saarte Häälele antud usutluses, miks ta sellise avaldusega lagedale tuli.

Seni on kandidaatidest rääkides mainitud peamiselt EOK praegust peasekretäri Toomas Tõnise ja asepresident Neinar Seli nime. Kallase sõnul on mõlemad mehed olnud spordi juhtimise juures juba pikki aastaid, kuid muudatusi pole tulnud. “Loomulikult võib midagi muutuda, aga miks peaks?” küsis Kallas. Ta toonitas, et konfliktis ta kellegagi pole, kuid kindlasti on tema ideed paljudele vastumeelt.

Madis Kallas on viimaste kuude jooksul teinud väga põhjalikku eeltööd ning oma ideed ja seisukohad ka paberile pannud. Nendega saab tutvuda tema blogis madiskallasarutleb.blogspot.com. Ühe peamise probleemina toob Kallas välja vajaliku muudatuse spordi riigipoolses rahastamispoliitikas. Tema sõnul on rahastamine erinevatest allikatest (hasartmängumaksu nõukogu, Kultuurkapital) viidud liialt poliitilisele ja ärilisele tasandile, kuid see peaks olema rohkem projektipõhine.

“Ei saa nii, et sa tunned kedagi ja kabinetihämarustes on rahajagamine kõik ära otsustatud,” tõi Kallas näite ja toonitas, et süsteem tuleb muuta läbipaistvamaks. Erinevatesse diskussioonidesse tuleks rohkem kaasata näiteks maakondlikke spordiorganisatsioone ja klubisid. Üleüldse on EOK tegevus tema arvates muutunud liiga poliitiliseks ja äriliseks. Samas võib tema sõnul ettevõtjate ja poliitikute kaitseks öelda, et sponsorraha ja riigitoetusteni jõudmiseks on ka nende oskusi vaja, kuid valitsema peaks tasakaal.

“Sport on sport ja seal olgu juures ikkagi spordiga rohkem seotud inimesed,” ütles Kallas. “Kuid see on vaid üks aspekt,” lisas ta ja soovitas oma mõtteid lugeda just eeltoodud blogist, kus tõepoolest asub väga detailne ülevaade kitsaskohtadest, mis Kallase arvates Eesti spordis on.

Kallase sõnul ei ole tal kinnisideed saada EOK juhiks, kuid ta loodab, et tema kandideerimissoov ja kitsaskohtade väljatoomine elavdavad veidi diskussiooni ja ehk muutub midagi juba seeläbi.

Kindlasti hakatakse 31-aastase Kallase puhul hambaid teritama tema nooruse kallal. Madis Kallas ise seda väidet väga tõsiselt ei võta, tuues näiteks kas või Tartu Pere Leiva võrkpallimeeskonna, kes tuli alles paar päeva tagasi Eesti meistriks just noore treeneri käe all. Kallas lisas, et kui meenutada, siis nahutati ka seda meest samamoodi, kui ta treeneriks hakkas.

Oma suhteliselt üllatusliku avaldusega välja tulnud Kallas ütles, et see oli seni teada vaid kitsas ringis, kuhu kuulus napilt 10 inimest. “Kui neist keegi oleks öelnud, et ära tee seda, siis ma poleks ka teinud,” märkis ta. Kes on need toetajad, Kallas veel avaldada ei tahtnud. “Eks suve jooksul ole näha, kes minuga koos on,” sõnas ta.

Igasugused kokkulepped on Madis Kallas oma sõnul välistanud:

“Tagatoa kokkulepped ja poliitilised mängud olen jätnud täielikult oma kavadest välja. Valituks sooviksin saada oma konkreetsete ideede, uue energia, mitte salaskeemide ja rahalubamise abil.”

Eesti olümpiakomitee president valitakse eeloleval sügisel.

Print Friendly, PDF & Email