Teateid tindirindelt: Valvekoer või naabrimees

Ajakirjandusega käib kaasas kaks suurt müüti: neljanda võimu ja ühiskonna valvekoera oma. Vähemal või rohkemal määral üritatakse oma seisuse tõestamiseks ka vaeva näha, kuid kas see on see, mida tahavad ka lugejad, kuulajad, vaatajad?

Eriti keeruline on pakkuda lugejatele pidevalt tugevaid teemasid kohalikul tasandil, kus paratamatult toimub üsna vähe vapustavat, millest ühiskonda teavitada. Kohustus olla valvekoer paneb ajakirjanikud siiski pingutama, et leida üles võimalikud vead juhtimises ja ärisuhetes või konfliktid kodanike vahel. Vajadus haukuda võib viia selleni, et haugutakse ka seal, kus seda tegelikult vaja ei ole.
Mis võiks olla alternatiiv tuntud valvekoera rollile? Rääkides kohalikest uudistest, võiks esile tuua niinimetatud hea naabri rolli. See tähendab, et ajakirjanik ei peaks ilmtingimata olema kuri ja klähviv krants, vaid pigem sõber, kaaslane, kellega hommikukohvi kõrval juttu ajada. Ta hoolib kohalikust kogukonnast ja mõistab seda, räägib huvitavatest inimestest, ja mitte ainult ei osuta probleemidele, vaid pakub välja ka lahendusi. Selline, märksa pehmem lähenemine erineb traditsioonilise ajakirjanduse alustaladest ja läheneb pigem kodanikuajakirjanduse ideedele.

Ameerikas läbi viidud uurimus (“Watchdog or Good Neighbor?: The Public`s Expectations of Local News”) näitab, et ajakirjanike oma arvamused ja lugejate ootused ei lähe kokku. See tähendab, et lugejad sooviksid näha ajakirjandust kui head naabrit, kuid ajakirjanikud üritavad olla valvekoerad ega suuda vastata auditooriumi ootustele. Head naabrit soovisid meedias kohata enim naised ning madalama hariduse ja sissetulekuga inimesed. Olen selliseid inimesi ka Saaremaal kohanud.
Loomulikult ei tähenda see, et valvekoera roll peaks kaduma, kindlasti mitte. See on üks ajakirjanduse ja vaba ühiskonna alustalasid ja meie lehed on näidanud, et on selle rolli täitmisega hakkama saanud (näiteks Saaremaa haridustöötajate liidust raha kõrvaldamise paljastamine).
Nagu mainitud uurimus kokku võtab: ajakirjandus võib olla korraga nii hea naaber kui ka valvekoer, ehk siis naabrimeheks olemine ei tähenda veel sülekoeraks muutumist.

Print Friendly, PDF & Email