Edumeelsed maaettevõtjad käisid 20. maamessil

Enne suuremahulisi kevadtöid jagus saarlastest ettevõtjail aega külastada Baltimaade tunnustatumat põllumajandusnäitust maamessi. Tartus 20. korda toimuval messil pakuvad vaatamiseks oma tooteid 300 eksponenti kümnest riigist.

Nii nagu varasematelgi aastatel sõidutas Orissaare valla Olli-Välja talu peremees Aavo Aljas tänavugi kolleegid, sõbrad ja tuttavad oma minibussiga juubelinäitusele avastamisrõõmu saama.
“Ma olen vähemalt kaheteistkümnel maamessil käinud. Meil on välja kujunenud lausa sõpruskond, kellega väljas käime. Pikkadel sõitudel saame omavahel infot vahetada. See on lausa koolituse eest,” konstateeris Aavo Aljas.
Saarlastest messikülastajad täheldasid sedagi, et igal aastal on suurenenud väiksemate põllutöömasinate osakaal. “Üksvahe esitleti ainult suuri traktoreid, kombaine ja põllutööriistu. Minul on aga ainult 150 hektarit maad. Mida ma sellise “mäega” peale hakkan. Pealegi on need väga kallid,” hindas kogemustega põllumees.
Peale põllutöömasinate uudistamise jäi Aavo Aljase pilk messil peatuma köögitehnikal, mida annaks oma külalistemajas paika sättida. Igal juhul andis mess külastajaile uusi ideid.

Sordiseemetki soetati. “Ostsin endale kümme kilo Jõgeval aretatud kartuliseemet. Igal aastal olen võtnud midagi seemneuuenduseks,” märkis Aljas.
Talunike endi hinnangul käivad messil vaid edumeelsed põllumehed. “Paljud ju arvavad, et mis sinna minna, sõit on kulukas ja mis sellest kõigest kasu. Tegelikult hoiavad niisugused sõidud reisiseltskonnal vaimu värske, nähtust ja kuuldust jääb alati midagi kõrva taha,” tõi talumees välja messidel käimise kasuteguri.
Seegi polnud messil mingi ime, kui naaberkülade mehed kokku trehvasid. Ka seekord said ühes paviljonis juhuslikult kokku Saaremaa aasta põllumeheks valitud Indrek Haamer ja nominentide nimistus olnud Aavo Aljas.

Messil käimise kasulikkusest rääkides tõi Olli-Välja talu peremees näite sellest, kuidas aastaid tagasi ühel näitusel silma hakanud 12-meetrine orasäke on nüüdsest Kavandi masinaühistu omandis. “Terve suur seltskond saab seda nüüd külakorras kasutada. Kõigi hinnangul tegime ühe mõistliku ostu,” ütles Aljas.
Kahjuks oli eksponentide hulgas vähe Saaremaa ettevõtteid. Vahest tuleb ka see aeg, mil Saare maakonna firmad ja talunikud enam kui 30 000 messikülalisele midagi uudset vaatamiseks välja pakuvad.

Print Friendly, PDF & Email