Sõrve sääre suurarendus sai eile nurgakivi

Sõrve sääre suurarendus sai eile nurgakivi

KELLUD KÄIKU: Nurgakivi asetasid teiste hulgas Sõrve külastuskeskuse juht Andro Roosileht ja regionaalminister Siim-Valmar Kiisler. Foto: Tõnu Veldre

Kuressaare linnaorkestri pasunahelide saatel ja merelt vaikselt saabuva udu hinguses sai eile nurgakivi Sõrve külastuskeskus, mis koosneb nii Tuletorni linnaku renoveeritavatest kui ka päris uutest hoonetest. Saare maakonna viimaste aastate üks suuremaid ehitatavaid turismiobjekte peaks uksed avama suvel 2013.

“Sellest peaks saama Sõrve ja kogu Saaremaa üks huvitavamaid atraktsioone,” ütles enne nurgakivi panekut MTÜ Sõrve Külastuskeskus juhatuse esimees Andro Roosileht.
1,3 miljoni euro, millest 1,1 miljonit eurot saadi EAS-ist, toel rajatav külastuskeskus peaks tulevikus hõlmama püsiekspositsioonid Sõrve ajaloolisest merepäästejaamast, Eesti tuletornidest, laevahukkudest Sõrve piirkonnas, 1944. aasta paadipõgenikest ning sõrulaste sundevakuatsioonist Saksamaale.
Samuti avatakse külastuskeskuses ornitoloogide töötuba koos näituseruumiga, vabatahtlike merepäästejaam koos õppeklassiga ja kunstikeskus ning luuakse mööduvate laevade interneti ja arvutiekraani vahendusel jälgimise võimalus.

Projektiväliselt arendatakse lisaks välja mahepõllumajandustoodete müügikoht, jalgratta- ja paadilaenutus, surfikoolitus ja -varustuse rent.
Järgmisel aastal 150. juubeliaastat tähistava linnaku, peatse külastuskeskuse renoveeritava peahoone trepil võtsid tervituseks sõna mitmed kohale saabunud külalised.
Regionaalminister Siim-Valmar Kiisler märkis, et kui küsitakse, millal riik ühe või teise asja korda teeb, tuleb vastata, et riik ei tee midagi. “Kohalikud inimesed teevad,” ütles Kiisler, lisades, et riik saab vaid toetada.
Sõrve sääre objekti puhul tõi Kiisler esile ka seda, et tegemist ei ole üksnes saarlaste jaoks olulise kohaga, vaid seda kohta teab iga eestlane. Isegi kui ta seda veel külastanud ei ole.
Sõrve külastuskeskuse olulisust Saaremaa arengus tõstis esile ka Saare maavanem Kaido Kaasik. “Oleme aastaid siin turismi edendanud ja täna alustatav tegevus annab sellele palju juurde,” sõnas Kaasik.

Torgu vallavanem Tiit Põld märkis, et Sõrve sääre areng on väga olulisel kohal valla arengukavas ning nüüd on jõutud ühe vaheetapini. Põld sõnas, et ta väga loodab, et Sõrve külastuskeskus mahub selle 40% EAS-ist toetust saanud projektide hulka, mis ka tegelikult toimima hakkavad.
Lootust, et külastuskeskus ei jääks vaid segumasina tööks, vaid selles saaks olema ka elu, avaldas ka riigikogu liige Kalle Laanet.
Traditsiooniline nurgakivi asetati seekord peamaja esimese korruse müüri. Urnis, mis müüri asetati, oli mitmeid münte, eilse kuupäevaga ajalehed, üritusel osalejate nimekiri ja muudki huvitavat.
Praeguseks on Kuressaare Ehituse tehtvad tööd kestnud juba kuid. Peahoone on võetud n-ö alasti ja tööd on tehtud ka kõrvalhoonetega.
Andro Roosileht märkis, et tööd on sujunud graafikus ning viperusi ega üllatusi pole ette tulnud. “Täitsa kahju, et pole tulnud. Ise lootsin, et äkki vanast majast tuleb midagi põnevat välja,” sõnas Roosileht.

Print Friendly, PDF & Email