Leisi depoos käib remont (1)

Leisi depoos käib remont

ALLES NÜÜD: Aastaid remontimata Leisi depoo saab korda just siis, kui sealne komando suletakse. Foto: Tõnu Veldre

Kuigi Leisi päästekomando likvideeritakse ja 16. mai hommikuks on depoo palgalistest pritsumeestest tühi, käib hoone rekonstrueerimine suure hooga edasi. 60 000 eurot, mis selleks tööks ette nähtud, tuleb saastekvoodi müügist.

“See on kui must huumor,” ei oska muid sõnu selle tegevuse kohta leida depoo naabruses elav Tõnu Grepp. Mees, kes ise on pikki aastaid ihu ja hingega võidelnud selle eest, et Leisis oleks pritsumaja ja igati teovõimeline päästekomando.
“Oleme seda maja ise valla rahaga putitanud, ise remontinud… Ja meil pole kunagi olnud sellist raha, nagu nüüd neil käes on,” on Grepp nõutu. “Aga kogu loo iroonia on ju selles, et kellele seda siis nüüd tehakse? Riik on ju leidnud, et Leisi rahvale pole päästekomandot vaja.”

Depoo jääb vabatahtlikele

Saaremaa päästeosakonna juhataja Margus Lindmäe on depoohoone remondi asjus teist meelt. “Riiklik päästekomando lõpetab, aga vabatahtlik komando ju jääb,” põhjendab ta ja räägib, et tema hakkas Leisi depoo jaoks raha taotlema juba aastaid tagasi.
“Proovisin ühelt poolt ja teiselt poolt ja lõpuks sain küüned taha CO2 rahadele,” räägib Lindmäe. Tunnistab seejärel: “See oli sulaselge töövõit. Ja just siis, kui see õnneks läks, hakati rääkima, et Leisi depoo suletakse.”
Lindmäe sõnul oligi vahepeal oht, et raha kanditakse mujale, aga siis teinud tema kõva lärmi. Tema arvates pole vahet, kas selles majas tegutseb riiklik või vabatahtlik komando, kuid selge on see, et selle eksisteerimiseks tuleb ka maja sisse aeg-ajalt raha panna.
Lindmäe arvates pole see raha raiskamine, kui Leisi ajalooline depoohoone, mis omal ajal jupphaaval üles ehitatud külameeste omakogutud raha eest ja külameeste omaenese tarkusega, nüüd lõpuks ometi ka korda saab.

Järel ainult vanad mehed

Tõnu Grepp aga seda juttu, et Leisis hakkab riikliku komando asemel tööle vabatahtlik komando, hästi ei usu. “Kust need vabatahtlikud noored mehed võetakse? Leisis on ainult vanad mehed järele jäänud, Pärsamal mõni noor on, Luulupel ka kaks poissi… Aga tulekahju on selline asi, et kui sa veerandtunniga kohale ei jõua, pole pärast enam mõtet kohale minna.”
Margus Lindmäe ei usu jälle seda, et Leisis pole potentsiaali vabatahtliku päästekomando tekkeks. “Mille poolest siis Leisi kehvem on kui Pihtla? See ju palju väiksem asula ja ometi on sealsed mehed võimelised kõigile kutsetele alati ja kiiresti reageerima.”
Leisi depoo rekonstrueerimist rahastatakse Kyoto protokolli alusel toimuva heitgaasi kvoodimüügi tulust.
Töö tellija on Riigi Kinnisvara AS, peatöövõtja on AS Saare Erek ja lõpptähtaeg on tänavune maikuu.

Print Friendly, PDF & Email