Muhu tüdruk on teaduse “superstaarisaate” finaalis

Muhu tüdruk on teaduse “superstaarisaate” finaalis

NUTIKAS TÜDRUK: Muhulanna Kristiina Tüür on püsinud Raketisaates finaalini. Foto: Marko Usler

“Mõlemad sel hooajal osalenud Saaremaa tüdrukud – nii Riinu Ansperi kui ka Kristiina Tüür – sobiksid oma välimuse ja suhtlemisoskuse poolest modellisaatesse,” ütles üks “Rakett 69” saatesarja produtsentidest Ülle Rajasaar. “Aga näe, nad tulid meile!”

“Rakett 69”, noorte teaduse populariseerimise ja tutvustamise saade ETV-s, on jõudnud finaalini. Sel ja järgmisel laupäeval selgitatakse selle hooaja võitja. Finaalis on ühena kahest nutikamast Muhu tüdruk Kristiina Tüür.
Kristiina õpib Tartu ülikoolis III kursusel bioloogiat, aga ütleb, et saates meeldis talle kõige rohkem teha nutika kodulahenduse ülesannet. Meeskondadele anti mobiiltelefon ja laualamp ning ülesandeks oli leida lahendus, kuidas juhtida lambi sisse- ja väljalülitamist telefoni kaudu.
Saates osalemine tõi tema jaoks palju uusi olukordi ja andis juurde oskusi. “Paindlikkust õpetas,” ütleb Kristiina, “ja seda, kuidas teiste huvide eest seistes ka oma huvi silmas pidada.” Kristiina sõnul meeldis talle väga sarja tootnud meeskond – alates produtsentidest, saatejuhtidest ja teadustoimetajatest ning lõpetades kaamerameestega. Tänaseks on sarja võtted lõppenud, kuid vaatajate jaoks on võitja veel teadmata. Ja nii see kuni järgmise nädala laupäevani jääbki.
Teine saarlane, Riinu Ansperi, kukkus välja sarja 10. saates, Tartu ülikooli keemikumis, sest võttis meeskonna eest keemiatudengina vastutuse. Esimest korda olid tema lahkumisega koos saates pisarad ja suur kurbus.

Vaja on teadmisi ja õnne

Kristiina sõnul oleks nii mõnigi väljalangenu oma teadmiste poolest väärinud saates jätkamist. “Mida lõpu poole, seda rohkem on olnud jätkamiseks ka õnne vaja,” arvab Kristiina. “Aga teadmisi ikka ka.” Bioloogiatudengi sõnul oli saatesarja võtete aeg küll pingeline, kuid ka koolitööd said samal ajal tehtud.
Kristiina loodab, et “Rakett 69” on tekitanud nii noortes kui ka vanades huvi teaduse vastu. Teadus on väga põnev. Kuidagi ei saa teha üldistusi, et bioloogid on “kampsunid” ja matemaatikud on “nohikud”. “Ka bioloogiast aru saamiseks peab teadma nii füüsikat, keemiat kui matemaatikat,” kinnitab ta.
“Rakett 69” on saatesari, mida toodab Euroopa sot-siaalfondi toetusel OÜ Vesilind. Televisioonisaateid tootev ja dokumentaalfilme tegev ettevõte on saate formaadi ise välja mõelnud. Produtsent Ülle Rajasaar ütles, et saate menule aitas kindlasti kaasa ka see, et nad kasutavad tüüpilisi superstaarisaate võtteid teadussaate tegemisel.

Tegijad on teadusehuvilised

Sellest hooajast liitus tegijate meeskonnaga üks superstaarisaadete tugevamaid tegijaid Eestis Kaspar Kaljas. Ülle Rajasaar ütles, et sarja on olnud nii hea teha ka seepärast, et tegijad on ise teadusehuvilised.
“Produtsent Kaspar või mõni meeskonna liige kaamera tagant läks võtete vaheajal ülesannete laua juurde ja proovis samuti lahendust leida,” kirjeldas Rajasaar situatsioone saadete salvestamisel. “Ja oh seda rõõmu, kui lahendus pähe tuli!”
Euroopa ringhäälingute liit (EBU) valis “Rakett 69” formaadi Euroopa 25 parema haridussaate hulka ja 26. aprillil esitletakse saadet nn televisioonisaadete eurovisioonil. Ülle Rajasaar ütles, et ongi aeg hakata Eestis saadete sisseostmise asemel formaate välja müüma.
Ehk saab “Rakett 69”, noorte teaduse populariseerimise saade, esimeseks, mida ka teised Euroopa telekanalid Eestis loodud formaadi järgi tootma hakkavad. Eestis on “Rakett 69-l” ees veel vähemalt üks hooaeg, milles osalemiseks võib saate koduleheküljelt juba praegu sooviavalduse teele saata.

Print Friendly, PDF & Email