Kristina Kalf koostas mudilastele arendava tähe- ja numbrimängu (5)

Kristina Kalf koostas mudilastele arendava tähe- ja numbrimängu

VAHVAD MÄNGUD: Õpetaja Kristina Kalfi sõnul on väikesed pokud Eliise Lopp, Kevin Lopp ja Carmen Järvalt varmad uusi mänge mängima. Foto: Tõnu Veldre

Kuressaare Pargi lasteaia Pokurühma õpetaja Kristina Kalf koostas mudilastele mälu ja tähelepanu arendamiseks mõeldud tähe- ja numbrimängu.

Pargi lasteaia koolieelikute õpetaja Kristina Kalf asetab Pokurühma toas lauale kaks kirevat karbikest – ühel kiri “Tähed mängu!”, teisel “Numbrid mängu!”. Esimesest võtab ta välja doominokaardid, mille ühel poolel ilutsemas värviline puu- või köögivili, teisel aga täht.
Laua ümber kogunenud Pokurühma poisid-tüdrukud teavad, millega tegu – nemad on saanud oma õpetaja välja mõeldud doominokaartidega mängida juba paar nädalat.
“Eks uued mängud nõuavad aega ja mõtlemist, aga paistab, et lastele meeldib,” ütleb autor.
Koolibri kirjastuse välja antud doominomängud on mõeldud 4–7-aastastele lastele mälu ja tähelepanu arendamiseks ning aitavad treenida käe ja silma koostööd. “Tähed mängu!” tutvustab tähti, sõnu ning puu- ja köögivilju, “Numbrid mängu!” aga tähti ja numbreid.

“Kauplustes on lastele küll igasugu mänge, aga selliseid, mis oleks lasteaialaste jaoks kohandatud, leidub vähe,” põhjendab 5-6-aastaste pedagoog-metoodikuna töötav Kalf vajadust sobivad mängud ise välja mõelda. “Samuti puudub võimalus mängida neid väikeses grupis, tähed pole aga jaotatud häälikugruppidesse.”
“Tähed mängu!” puhul saab laps nimetada värvuseid, arutada, kus need viljad kasvavad, kas peenral või puu otsas, mida neist teha saab – kas moosi, kompotti, salatit või midagi muud,” räägib Kristina Kalf.
Tähed kaartidel on erinevat värvi vastavalt häälikugruppi – täis-, kaas- või sulghäälikute hulka – kuulumisele.
“Mängu põhimõte on lihtne – pilt ja seda tähistava sõna algushäälik tuleb kokku viia,” selgitab autor.

Numbrimängu mängides tuleb ühendada hulk ja arv.
“Loendad tähti ja paned vastava arvuga kaardi sinna juurde,” lausub õpetaja, lisades, et ka selle doomino puhul on tähed jaotatud häälikugruppidesse.
Mängud kujundas Kuressaare ametikooli õpetaja Kaido Kalf.
Kristina Kalfi sõnul on mõlemad mängud mõeldud nii lasteaia- kui ka algkoolilastele, komplekte saab raamatukauplustest ja interneti kaudu ka koju osta.
Kristina Kalf on ka varem ilmunud kaardimängude “Sõnadoomino”, “Arvudoomino” ja “Kujundidoomino” autor.
“Tulemas on veel üks, keskkonnateemat puudutav mäng,” lubab Kristina Kalf.

Print Friendly, PDF & Email