Saarlane hakkab juhtima TÜ teaduskonda

Üleeile valis Tartu ülikooli (TÜ) matemaatika-informaatikateaduskonna valimiskogu teaduskonna uueks dekaaniks Orissaare keskkooli vilistlase, matemaatilise statistika instituudi praeguse juhataja professor Tõnu Kollo.
Saarte Häälele antud lühi-usutluses möönis Tõnu Kollo, et teda ootab ees üpriski keeruline amet. “Kuna gümnaasiumilõpetajate arv aastast aastasse väheneb, on konkurents erialade vahel tihe,” ütles ta. “See tähendab aga, et teaduskond peab end paremini nähtavaks tegema.”

Saaremaalt võrsunud matemaatikateadlasi pole Eestis just palju. Küsimusele, miks temast just matemaatik sai, vastas Tõnu Kollo: “Orissaare keskkooli lõpetasin 1966. aastal ja tookord oli meil seal väga tugev matemaatikaõpetaja Olev Kärner. Mäletan, et sel ajal oli ikka nii, et maakondlikel matemaatika-olümpiaadidel kippus Orissaare Kuressaarest ees olema.”
Tõnu Kollo on sündinud Orissaare valla Taaliku külas. Kunagisest kodukohast paar-kolm kilomeetrit eemal asub nüüd tema suvekodu. “Suviti olen ikka kuu või poolteist Saaremaal paigal ja eelistan kodusaarel olekut teaduskonverentsidele,” märkis ta. “Talvel käin aeg-ajalt ema vaatamas.”
Tõnu Kollo huviala on bibliofiilia – vanade raamatute kogumine ja uurimine. Läinud aasta sügisel pidas ta Kuressaares väärikate ülikoolis loengu, milles rääkis saarlastest autorite raamatutest.
TÜ matemaatika-informaatikateaduskonna dekaani kohustusi hakkab professor Tõnu Kollo täitma 2. märtsist. Sellesse ametisse jääb ta kolmeks aastaks. “Järelikult see nii väga pikk aeg ei olegi. Pealegi on mul eluaastaid kogunenud juba üle 60, mis tähendab, et minu töömehekarjäär nii väga pikk enam olla ei saagi,” ütles ta lõpetuseks.


Tõnu Kollo

Sündinud 1948. aastal Orissaare vallas Taaliku külas.
1966. aastal lõpetas Orissaare keskkooli, 1971. aastal TÜ matemaatikateaduskonna.
1979. aastal kaitses Vilniuse ülikoolis füüsika-matemaatikateaduste kandidaadi kraadi.
Alates 1999. aastast on ta TÜ matemaatilise statistika professor.

Allikas: TÜ veebileht

Print Friendly, PDF & Email