Moskva ooperitähed saabuvad oma õhulaevaga (video!)

Moskva ooperitähed saabuvad oma õhulaevaga (video!)

EHK TULEVANE OOPERIPÄEVADE LAULJA: Saaremaa ooperipäevade peakorraldaja Marika Pärk ajab neljasilmajuttu pressikonverentsil oma oskusi
demonstreerinud Sten-Erik Liiviga, Kuressaare gümnaasiumi Laululinnuga 2011. Foto: Tõnu Veldre

Tänavusuviste, viiendate Saaremaa ooperipäevade peaesineja on Moskva ooperiteater Helikon.

Eesti Kontserdi direktori Jüri Leiteni sõnul on endale maailmas nime teinud Helikoni osalemine siinsel ooperilaval suursündmus. Teater toob siinsele ooperilavale Mussorgski “Boriss Godunovi”, Rossini “Sevilla habemeajaja”, samuti USA kaasaegse helilooja Jay Reise’i ooperi “Rasputin”.
“Saaremaa jaoks on kahtlemata oluline sündmus ka see, et nad saabuvad festivali ühe peatoetaja, lennukompanii UTair Boeing-tüüpi lennukiga otse Moskvast siia Kuressaare lennuväljale,” ütles Leiten.
Õhulaev toob kohale solistid, koori ning muusikud koos pillidega – kokku 140 inimest. “Dekoratsioonid-kostüümid saabuvad ikka maad mööda,” märkis Leiten.
“Seni pole me siin suurt ringi vaadata jõudnud,” tõdes Helikoni teatri direktor Viktoria Pavlova Saarte Häälega vesteldes. “Tallinnast Kuressaarde sõites avanes väga kaunis vaatepilt: kaunis loodus, avarus, väike lumine linn – just nagu jõulukaardil.”

Saaremaa ooperipäevadelt ootab Pavlova varemgi Eestit külastanud teatri juhina eelkõige kohtumist kõrgetasemelist kultuuri hindava asjatundliku publikuga. “Sellise publikuga, kes oskab hinnata nii klassikalist ooperit nagu “Boriss Godunov” kui ka suurepärase tänapäeva helilooja Jay Reise’i teost “Rasputin”,” tähendas Pavlova. “Et saaksime selle vapustavalt kauni ja väljendusrikka muusikaga teose oma teatris lavale tuua, kinkis Reise selle autoriõigused Helikonile.”
“Kunstiliselt tuleb väga põnev festival väga põnevate teostega,” lubas Saarte Häälega vestelnud Jüri Leiten, kes ise on enamikku neist lavastustest ka näinud. “Need Bertmani lavastatud teosed on põnevad nii ajalooliselt kui ka kunstiliselt, lauljad ja koor on suurepärased.”
Teater Vanemuine toob tänavu publiku ette Donizetti “Maria Stuarda”. Galakontserdi peaesinejana astub sedapuhku üles maailmakuulus sopran, soomlanna Karita Mattila. Soolokontserte annavad koos Tallinna kammerorkestriga aga nii Monica Groop kui ka Saaremaalt võrsunud Ain Anger. Festivalile panevad punkti pühapäevane lastegala ja Operajazz, kus dirigendiks Eri Klas.

Jüri Leiteni sõnul on korraldajate eesmärk festivalipubliku jaoks aasta-aastalt midagi paremaks teha. Et publikul oleks mugavam istuda ja kergem liikuda, paigutatakse tänavu toolid ooperimajas suuremate vahedega, samuti tuleb istekohti rohkem – mulluse 1950 asemel üle 2000.
Küsimusele, kas festival hakkab end ka rahaliselt ära tasuma, vastas Jüri Leiten, et Saaremaa ooperipäevad ei ole mõeldud tuluteenimise üritusena. “Kindlasti on Eesti Kontserdi osalus ürituse eelarves päris suur, aga püsime sellega graafikus, mida oleme ette näinud,” lausus Leiten, tõdedes samas, et arenemiseks peab vahendeid juurde leidma. “Selge on aga see, et ooperipäevad on end Saaremaal ammu tõestanud ja positsioneerinud kui kohalikku ettevõtlust turgutav üritus.”

Print Friendly, PDF & Email