Lümanda muuseum sai annetajailt väärt materjale

Lümanda muuseum sai annetajailt väärt materjale

OTSIB SARNASUST: Kivikunstnik Temme Linna püüab aru saada, mismoodi ress sarnaneb kuulsa purjelaevaga Tormilind. Foto: Tõnu Veldre

Mullu 15. septembril Lümanda kunagises vallamajas avatud muuseumile on nii vallaelanikud kui ka muud saarlased annetanud möödunud aasta lõpus ja alanud aasta alguses hulga väärtuslikke kultuurilis-ajaloolisi materjale.

Ülempreester sakellios Innokenti Hiet, kes on aastakümneid teeninud ka EAÕ Lümanda Issanda Muutmise kirikus, annetas muuseumile Lümanda vallast võrsunud kirjanike teoseid: August Mälgu 12 võõrsil ilmunud raamatut ja ühe Aadu Hindi teose.
“Ma ise praegu suur lugeja ei ole – hiljuti oli mul silmaoperatsioon,” rääkis mullu septembris 85-aastaseks saanud kirikumees. “Pealegi olen need teosed kõik läbi lugenud.”
Hieti sõnul on Lümanda muuseumis neil raamatutel aga oma otstarve. “Muuseumikülastajad saavad seal raamatutega tutvuda, saavad teada, millised vägevad kirjamehed on Lümanda vallas elanud ja töötanud. Ma pean Mälgust väga lugu – ta on kirjutanud palju häid asju.”
Lümanda muuseumi juhatuse liige Urve Vakker andis muuseumiseltsi aastakoosolekul põhjaliku ülevaate teistestki annetustest, mis enne turismihooaja algust ekspositsiooni tarvis valiku tegemiseks üle vaadatakse.

Suurema koguse materjale sai muuseum Lümanda kandis tuntud kodu-uurijalt Johannes Kraunilt.
“Johannese kodust saime ilusasti kokkuköidetud ajakirju, kohalike mängude ja spordivõistluste protokolle, vimpleid, medaleid, märke ning igasuguseid dokumente, mille hulgas on spordiühingute liikmepiletid, tunnistused ja diplomid,” loetles Urve Vakker.
Johannes Kraun trükkis ümber ka kodu-uurija Manivalde Jõgi kirjutisi. “Osa Manivalde kogutud materjale saime samuti Johannese käest,” ütles Vakker.
Üheks huvitavamaks eksponaadiks peab ta Heino Himmisti annetatud kuulsa purjelaeva Tormilind ressi (puust poolmudelit). Heino Himmisti vanaisa Peeter Himmist oli üks Tormilinnu ehitajaist.
Lümanda põhikooli direktor Liia Raun otsustas koduvalla muuseumile annetada kooli pitsatite ja templite kollektsiooni. Väiksemaid asju, mis samuti leiavad koha püsiekspositsioonis, on toodud kümmekond.

Print Friendly, PDF & Email