SALME SALADUS: Sõnajalgadest ebausuni (video) (23)

SALME SALADUS: Sõnajalgadest ebausuni (video)

SALME ÜKS POOL: “Salme saladuse” loojad kinnitavad, et filmis näeb nii mõndagi huvitavat ka Viivi ja Siiri Sõnajala elust. Foto: Erakogu

Juba enne teleekraanile jõudmist palju kõmu tekitanud dokumentaalfilm ”Salme Saladus” näitab elu Salme vallas, mis filmitegijate sõnul on selgelt saladustesse mähkunud.

Järgmisel kolmapäeval ETV ekraanile jõudva dokumentaalfilmi saarlasest produtsent Mari Kallas räägib intervjuus Saarte Häälele, et filmis saab näha elu alates Sõnajalgadest kuni ebausuni välja.

Millest räägib Saladuslik Salme?
Film avab ühelt poolt usu-ja äriperekond Sõnajalgade saarelise idülli ja teiselt poolt kohalike Salme valla elanike rahuliku maaelu. Dokumentaalfilmis otsitakse vastust küsimusele, millest see tuleb, et Salme vallas Saaremaal on ringi hõljuvad UFO-taldrikud, külmking, maasügavusest väljuvad viikingite luukered ning perekond Sõnajalgade tuulegeneraatorid ja helikopter sama igapäevased nähtused kui kalapüük ja viljakoristus. Filmiüheks pooluseks on Saaremaa külas elavad lihtinimesed ja teiseks groteskselt luksuslikus mullis pesitsev perekond Sõnajalg. Kõik filmi
kõrvaltegelased on hiljuti kokku puutunud üleloomulike jõududega.
Isegi kui mitte uskuda külas ringi hõljuvatesse üleloomulikke olenditesse, eksisteerivad siin tõepoolest ka inimlikul tasandil paralleelmaailmad. Perekond Sõnajalad kopteri ja tuulepargiga on ameerikalikud tulevikuvisionäärid, kes näevad õnne kristlikus jumalas ja progressis. Samal ajal räägitakse Salmes ikka veel Sõrve murret, käiakse kalal, peetakse talusid ning tegeletakse ebausuga. Kaks kõrvuti asuvat maailma pole aga üksteisest teadlikud ja siit saab alguse mäng tähendusega vastandades ja kõrvutades ühes vallas eksisteerivaid niivõrd erinevaid tegelasi ja keskkondi.

Miks Salme, miks Sõnajalad?
Filmi ainestik sünnib elust enesest. Produtsendina olen võtnud julguse jutustada lugu oma
kodukandist ja sellevõrra olen ise ka tundlikum teema suhtes- valides selleks hetkel minu jaoks kõige intrigeerivamad karakterid ja nähtused, mis köidaks ka laia auditooriumit- paratamatult kõnetab Sõnajalgade dünastia nii süvaintellektuaali kui ka Kroonika-huvilist vanaema ja tekitavad vastakaid arvamusi. Olen pidanud Salme valda alati eriliseks- kirev kultuuri-ja seltsielu kants- miskipärast on see tõmmanud ligi väga huvitava taustaga inimesi rääkimata maalilisest loodusest ja ehedatest rannaküladest, mis loob filmis omamoodi atmosfääri. Lõplik impulss vormistada dokumentaalfilm sündis siis, kui Sõnajalad laskusid ühel päeval minu koduranna liivaluitele. See
oli nii ootamatu, justkui UFO-d taevast. Mõtlesin, et see ei ole võimalik!
Sõnajalad põhimõtteliselt minu koduhoovis! Sama kiirelt, kui nad laskusid, olid nad ka kadunud! Minu meelest oli see justkui ilmutus, et järgnev aasta ma veedan nendega. Ja nii läkski! Nii minu kui ka rezissöör Moonika Siimetsa jaoks inspireerib see miski saladuslik loor, mis üldsuses tuntud perekonda saadab ja meie filmi loo jutustamisse palju ainest on andnud. Läbi Sõnajalgade ja kohalike külaelanike soovisime filmiga kirjeldada tänast ühiskonda, kus eksisteerivad üheaegselt kihiti paralleelmaailmad ja reaalsused, mis omavahel kokku ei puutu.
Ma olen ise tajunud, et Salme on saladuslik kants. Kui ühe suvega ilmuvad maasügavusest välja viikingite luukered, ringi hõljuvad salapärased udukogud, mida kohalik rahvas on ristinud külmkingaks ja kui vanarahvas usub ikka veel ussikuningasse ja igapäevane nähtus on helikopteriga poes käiv perekond Sõnajalg, siis palun näidake mulle ette veel teist nii värvikat
kanti! Olen ise saarlasena lummatud oma kodukandi eripärast!

Ma sain aru, et algselt läksite Sõnajalgasid võtma ja siis avastasite ka
Salme? Kas oli nii ja kuidas see äratundmine tekkis?
Perekond Sõnajalg pakuks oma varasema mineviku ja skandaalidega ainest ka uurivaks
dokumentaalfilmiks, kuid meie eesmärk oli neid avada hoopis teise nurga alt kõrvutades nad eheda saare külaeluga. Täiesti juhuslikult tutvusime bussipeatuses ühe naiskaluriga, kelle huvitav maailmapilt ja ehe saarenaise kuvand sai meie filmi teiseks kandvaks kõrvalliiniks. Me ei teinud filmi Sõnajalgadest, vaid pigem laiemalt ühiskondlikust kihistumisest. Meie filmis on sellise kahe erinava maailma kõrvutamine võtnud aga üsna ootamatult eriskummalise vormi.

Kas on võimalik, et Eesti rahvas Sõnajalgadest veel midagi ei tea? Kas filmis on see tundmatu sees?
Kindlasti kogeb filmi vaataja midagi väga vahetut seoses Sõnajalgadega. Jah, me kõik teame, et neil on helikopter ja et nad teenivad miljoneid tuulepargi arendusega, aga filmis me tajume lisaks, mis tunne on lennata helikopteriga ja milline vaade avaneb kokpitist- kuldaväärt õhukaadrid Saaremaast on filmis tänu Eesti ühele paremale operaatorile Rein Kotovile.
Rääkimata nende omavahelisest suhtlusest ja omamoodi suhestumisest külarahvaga. Ma usun, et
mõnes mõttes meie filmi nõrkus, mitte pääseda Sõnajalgadele niivõrd ligi, kus nad kogu oma elu laotavad avatud kaartidena silme ette, on pigem meie loo üldist konseptsiooni arvestades olnud tugevus.
On saladusi, millest ei räägita, kuid mida võib aimata ja see teebki filmi põnevaks. Ma usun, et
Siiri-Viivi palvematka ei ole oma silmaga keegi veel näinud- meie filmis saab sellest osa!

Kuidas Salme rahvas kaasa tuli?
Filmi ettevalmistusperioodis puutusime rezissöör Moonikaga kokku paljude väga huvitavate Salme elanikega ja väga soe vastuvõtt oli. Tohutult värvikad on lood, mida tänasel päeval meenutavad sõja ja küüditamise üle elanud Sõrve sääre rahvas, kaasa arvatud mu oma vanaema ja neid lugusid salvestasime enda tarbeks mitmeid tunde.
Ainest on veel teisekski ajalooliseks
dokumentaalfilmiks. Saarlasele omase jonnakusega ei arva aga kohalik vallaelanik Sõnajalgadest midagi- me ei tahtnud kahte erinevat maailma kokku viia, sest reaalsuses see ka nii ei ole. Selles mõttes ei anna meie film hinnanguid ja me ei ole kuidagi liiga teinud ei Salme rahvale kui ka Sõnajalgadele.

Kas sa ei karda, et film Salmest-Sõnajalgadest võib tuua kaasa sama
efekti nagu Mustjalale mõjus Keeduse Joonatan Austraaliast. Et Salme
polegi muud kui Sõnajalgade kodu?
Kui filmi süveneda, otsida alltekste ja mõista, siis saab üsna ruttu
selgeks, et Salme on midagi palju enamat kui Sõnajalgade kodu. Sõnajalgadel on lihtsalt suurem vabadus ja võim kanda sõnumit kaugemale ja tuua ka Salme vald läbi selle nähtavamaks.

 


MARI KALLAS

* Ema-kui ka isa juured on sügaval Saaremaal.
* Emapoolne suguvõsa on pärit Sõrve säärest.
* Lõpetas Saaremaa Ühisgümnaasiumi 2002.aastal.
* Õppis Tallinna Ülikoolis audiovisuaalset meediat.
* Magistrikraadi Balti Filmi-ja Meediakoolist.
* Eesti Lood sarjast on produtseerinud varasemalt dokumentaalfilme “Üleriigiline õnn”,
“Maailmameister” ja “Moekoer”.
* Hetkel töötab tele-ja filmiproduktsioonifirmas Osakond erinevate
saatesarjade produtsendina.

Print Friendly, PDF & Email