Heili tegi selle talve viimase Abruka reisi

Heili tegi selle talve viimase Abruka reisi

SELLE TALVE VIIMANE: Mootorlaev Heilil kulus Abrukast tulles piirivalvelaeva Valve poorti jõudmiseks veel ligi veerand tundi. Manööver paksus jääsupis õnnestus. Pärastlõunal kell pool neli alustas Heili tagasiteed ning Abruka sadamasse jõudis laev kella poole viie paiku.
Foto: Tõnu Veldre

Eile tegi Abruka saarega ühendust pidav alus Heili selle talve viimase reisi, väikesaarelt Roomassaarde ja tagasi. Iga ööpäevaga paksenev merejää ei võimalda laevukesel saartevahelist vahemaad enam läbida.

Tavapärase kai äärde Heili ei pääsenudki. Sadama akvatooriumis kulus Abruka elanike päevinäinud truul merealusel üksnes kolme-neljakümne meetri pikkuse tee läbimiseks ja naftakai ääres seisva piirivalvelaeva Valve poorti jõudmiseks ligi veerand tundi.
Esimest sügistalve Heili roolis olnud noor kipper, Abruka Mihkli talu peremees Kaupo Heinlaid sai näärikuu viimasel päeval laeva jäisel mereteel tüürides meeldejääva talvise kogemuse võrra rikkamaks. “Pühapäeval käisin ka, aga siis oli palju lihtsam,” ütles kipper eile hommikul laevast Roomassaare kaile astudes.
Abruka elanikele tuli hommikul sadamasse vastu Kaarma valla arengu peaspetsialist Aare Saar, kes ütles, et ega liiklus kahe saare vahel veel katke. Tõsi küll, lähipäevadel ei saa väikesaarele ilmselt ühegi sõidukiga, kuna jää pole nende kandmiseks piisavalt paks.

“Garaažis on õiget aega ootamas võimas mootorkelk, millel on ka haagisregi. Nõrgale jääle sellega minna ei saa, aga usume, et peagi võime sellega Abrukale sõita,” rääkis Aare Saar.
Mootorkelgu maksumusest tasus vallavalitsus 15 protsenti. Talisõiduk õnnestus soetada tänu väikesaarte programmile.
Kaarma vallal on ka amfiibsõiduk Argo, mida saab kasutada ekstreemsetes oludes. “Argo on meil selline riist, et kui see peaks jääst läbi vajuma, siis ära ei upu,” märkis Saar.
Küünlakuu algus võib olla selline, et väikesaartele ei pääse laeva ega amfiibsõidukiga, ka jalgsi mitte. Mis siis saab, kui on kedagi vaja haiglasse toimetada? “Päästekeskuse kaudu saame sellisel juhul kopteri tellida,” selgitas vallaametnik Saar.

Rabiranna peremees Jüri Lott võttis eile koos kaasaga Kuressaarde poereisi ette. “Oh, me oleme siin aastaid tagasi palju kauem jää sees kinni olnud, poolteist tundi ja veel rohkem. Täna läks päris hõlpsasti. Kajutis tunned kohe, kui laeval raskeks läheb. Mootor hakkab ähkima ja alus kaotab kiiruse,” märkis kunagine ajakirjanik Lott.
Veel arvas Jüri Lott, et kahe-kolme nädala toidutagavara laadivad nad pärast poodides käimist koju viimiseks Roomassaare sadamas laevale.
Lugeda armastavatele Abruka elanikele oli eilne päev üks tore päev. Saare raamatukogu juhataja Helle Kesküla tellimusel laaditi kohe hommikul autost laevale üheksa kasti lugemisvara.
Noorim abrukalane Mattias Heinlaid tegi eile koos isa Kaupo ja ema Jannega laevareisi kaasa. “Käisime poodides. Tagasi Abrukale saime õnnelikult kella poole viieks õhtul. Nüüd võib natukeseks talveunne suikuda,” rääkis kipper Heinlaid naljaga pooleks.

Print Friendly, PDF & Email