SOL-i tüüri haaras Aardam (36)

SOL-i tüüri haaras Aardam

KOHE NÄHA, ET VANAD SÕBRAD: Raimu Aardam ja Jüri Saar võivad muheleda, sest seekord mängiti vastaskandidaat Koit Kelder üle. Foto: Egon Ligi

Saaremaa omavalitsuste liidu (SOL) esimeheks valiti eilsel liidu volikogu koosolekul üllatuslikult Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam (SDE), kes edestas hääletusel Pöide vallavolikogu esimeest Koit Kelderit (RE) häältega 15 : 13.

SOL-i esimehe valimiste kontekstis oli räägitud seni vaid Pöide vallavolikogu esimehe Koit Kelderi valmisolekust sellele ametile asuda. Eile toimunud SOL-i volikogu istungil esitas Pihtla vallavanem Jüri Saar kandidaadiks ka Kihelkonna vallavanema Raimu Aardami.

Mõlemad kandidaadid tutvustasid ennast, oli salajane hääletus. Arvestades seda, et kohal oli 28 volikogu liiget, jagunesid hääled vägagi tasavägiselt. “Peaaegu pooleks. Mine tea, kui kaks liiget oleks veel kohal olnud, kuidas siis seis oleks olnud,” nentis seni SOL-i esimehe kohuseid täitnud aseesimees, Salme vallavanem Kalmer Poopuu.
Kui pealtnäha esitati Aardam kandidaadiks nö “valimiste, mitte hääletamise” tekitamise põhjusega, oli tegelikult tema poolt tehtud kõva lobitööd ning esitajad pidid tema võidus olema enam kui kindlad. See teadmine pidas ka paika.

Saarte Hääl vestles nii mõnegi Saaremaa poliitikaelus tegeva inimesega, kes väitsid, et Aardami esitamine oli alatu trikk. Kelderi kandidatuur oli ammu teada, siiani olid kõik enam-vähem sellele ka kaasa noogutanud. Nüüd toodi suureks üllatuseks nurgast välja ka oma kandidaat. “Aardam oli kandidaat muutuste vastu,” ütles üks kohalik poliitik.
Seda, et ta muutustele väga aldis pole, tõdes ka vastne SOL-i esimees Raimu Aardam.

Ta nentis, et kui näiteks teine esimehe kandidaat Koit Kelder käis välja eesmärgi liidu tegevus aktiivsemaks muuta, siis ega see aktiviseerimine tegelikult nii lihtne ei olegi.
“Eks see aktiivsuse jutt on läbi aegade käinud, aga milles see aktiivsus ikkagi kinni on, mida me peaksime rohkem tegema?” küsis Aardam, märkides, et konkreetseid nägemusi on suhteliselt vähe.
Ta lisas, et kui SOL tahab väga aktiivselt tegutseda, siis see eeldab ennekõike vajalike ressursside olemasolu. “Väga paljud tegevused on ressursside taga kinni,” tõdes ta.

SOL-i uue juhi hinnangul tuleb edaspidi seega ressursse juurde leida. “Kas või seesama küsimus, et miks Kaarma vald ära läks ja miks ta pole tagasi tulnud? Seegi on üks teema, millega tuleb edasi minna. Pole ju SOL-i uks jäädavalt kinni löödud ühelegi kohalikule omavalitsusele,” rõhutas Aar-dam.
Teadaolevalt astus Kaarma SOL-st välja seetõttu, et liidus suudeti läbi suruda liikmemaksu suuruse muutus, mis tõstis Kaarma makstavat tasu. Maksude suuruse ümberjagamise põhilised eestvedajad olidki needsamad liikmed, kes seekord esitasid kandidaadiks Kelderi.

Kalmer Poopuu ise astus liidu aseesimehe kohalt tagasi. “See oli varem juba kokku lepitud, lubasin nii kaua olla, kuni uus esimees valitud on,” selgitas ta. Uue aseesimehe valimine lükati tema sõnul edasi järgmisele volikogu istungile.

Kertu Kalmus, Raul Vinni

Print Friendly, PDF & Email