Eemu tuulik Muhu muuseumile

Muhu vallavolikogu hääletas ühehäälselt selle poolt, et alustada Eemu tuuliku ja kinnistu võõrandamist Muhu vallale. Vallavanem Raido Liitmäe sõnul on võõrandamise eesmärk, et Eemu tuulik jätkaks tegutsemist Muhu muuseumi koosseisus.

“Peamised argumendid olid Muhu muuseumi tegevuse laiendamine, hea asukoht ja pikki aastaid Muhu üheks sümboliks olnud objekti säilitamine,” põhjendas Liitmäe.
Väikese väina lähistel asuv Eemu tuulik töötas siiani Saaremaa muuseumi filiaalina, kuid kultuuriministeerium algatas hiljuti Saaremaa muuseumi ettepanekul tuuliku võõrandamisprotsessi. Vallavanem Liitmäe nentis, et kuigi kogu protsessiga ei olda praeguseks veel ühel pool, siis loodetavasti hiljemalt turismihooaja alguseks on võõrandamisprotsess lõpetatud.

Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa on põhjendanud soovi Eemu tuulikust loobuda sellega, et kuna Angla tuulikumägi on korda tehtud, ei ole muuseumil enam otstarbekas Eemu tuulikut endale hoida.
Augustis volikogus võõrandamisprotsessiga alustades arutles vallavanem Liitmäe Saarte Hääle veergudel, et tuuliku edasise saatuse variante võiks olla kolm: kas anda see rendile, anda Muhu muusemi käsutusse või hoopiski luua tuuliku haldamiseks valla osalusega mittetulundusühing.

Tolles artiklis välja toodud variantide osas võttis kärmesti sõna rahandusministeeriumi riigivara osakond, mille esindaja Tormi Tabor selgitas, et Muhu vald saab muuseumi tasuta endale vaid juhul, kui seda kasutatakse ka edaspidi muuseumina. Mingi rendile andmine ei tulevat kõne allagi!
Muhu saarel Linnuse küla Eemu talu väravas asuv pukktuulik on üks vähestest töökorras ja töötavatest tuuleveskitest Eestis. 1980. aasta maist on tuulik olnud huvilistele avatud Saaremaa muuseumi filiaalina.

Kertu Kalmus, Raul Vinni

Print Friendly, PDF & Email