2012 Saaremaa spordis – oodata on palju! (1)

2012 Saaremaa spordis – oodata on palju!

 

Mida ootan tänavuselt spordiaastalt? Oluliste spordiobjektide valmimist või vähemalt ehitustööde alustamist – Kuressaare staadion, Kuressaare tennisehall… Huvitavat hooaega meie tippudelt – saarlased on võistlustules paljudes paikades maailmas, ja mitte statistirollides. Ootan veel paremal tasemel vanu ja uusi spordiüritusi nii tippsportlastele, noortele, harrastajatele kui ka tugitoolisportlastele. Kalender on kirju ja mitmekülgne. Spordihuvilistel ka kaugemalt tasub korduvalt teekond Saaremaale ette võtta.

Mida head võiks aga veel aastal 2012 Saaremaa spordis oodata ja loota?
Kogu Saaremaa spordi kodulehe www.saaresport.ee uuele tasemele viimist. Selles osas eeltööd juba käivad ja aitan ka omalt poolt sellele maksimaalselt kaasa. Sellist lehte on vaja, et kogu info Saaremaa spordist oleks koondatud ühele lehele, mida pidevalt täiendatakse ja uuendatakse.

Mina ootan täiustatud kodulehelt järgmist: 1) informatiivset ja täpset kalendrit kõigi Saaremaal toimuvate spordiüritustega – harrastajatele, noortele ja tippsportlastele; 2) infot Saaremaa spordiorganisatsioonide, klubide, treenerite ja spordibaaside kohta; 3) head linkide kogu, kust kasutaja leiaks lihtsalt üles näiteks lumeinfo Saaremaa kohta või saaks operatiivselt teada, kui mõne suurema spordirajatise kasutamises on muutusi; 4) infot kõigi teiste spordialaste küsimuste kohta – spordiajalugu, seadusandlus jne.
See on vajalik, et iga inimene, kes otsib infot erinevate spordialaste küsimuste kohta, saaks selle kõik ühest paigast. Taolise lehe tegemisel on vaja aga kõigi asjaosaliste head koostööd.

Paika peab saama Saarte mängude kvalifitseerimise süsteem ja raha jagamine! Et lõpeksid need pidevad vaidlused teemadel, kes peaks olema ühe või teise ala peatreener või mismoodi jagatakse raha erinevate alade vahel. See raske ülesanne tuleks lahendada kindlasti juba suveks, et aasta enne Bermuda mänge oleks kõigil süsteem ja reeglid teada.
Ootan ka Saarte mängude videoklipi valmimist, et vormida seni salvestatud materjal ühtseks tervikuks.

Ajaloo talletamine on tähtis

Samuti on tähtis ajaloo talletamine – “Saarlased 20 aastat Saarte mängudel”. Selles osas on lubanud Saaremaa Saarte mängude assotsiatsioonile appi tulla kooliõpilased, kes aitavad läbi viia uurimistöö ja selle tulemused ühtseks tervikuks vormistada.

Kokku tuleks koguda ka omavalitsuste spordiajalugu, see ühte formaati viia ja koondada. Lootus on ka see idee teoks teha koostöös kooliõpilastega.
Oluline on kaardistada valdadest pärit ja Eesti tasemele jõudnud sportlased ja sporditegelased (treenerid, spordijuhid jt) ning saada ülevaade spordiüritustest ja kohapealsetest spordiaktivistidest läbi ajaloo. Tähtis on, et tekiks terviklik, ühes formaadis ülevaade, mida siis saab juba pidevalt täiendada. Loomulikult võiks selle kogutud materjali üles panna kodulehele www.saaresport.ee, kus kõik huvilised saaksid sellega tutvuda ning vajadusel teha täiendusi ja parandusi.

Kui paljud teavad, et juba paar aastat treenivad Kuressaares pidevalt paljud lähiriikide kergejõustiklased? Saaremaa on üles leidnud – paljuski tänu ühe inimese abile – väga paljud kergejõustiku tipud. Tegu on olümpiavõitjate, olümpiamedaliomanike ja Euroopa tippudega. Seda tendentsi sooviksin tänavu süvenemas näha. Kindlasti annaks staadioni valmimine lähiaastatel sellele veel suurema hoo ka suvisel ajal.

Suurepärane treeningpaik

Meil on raske konkureerida suurte võistluste korraldajatega, kuna Saaremaal lihtsalt pole piisavalt raha ega publikut. Samas saame neile pakkuda häid treeningutingimusi ning meie saare ilu ja rahu.
Tiitlivõistluste medaliomanikud on ehk nõus ka avatud treeningutega, et kohalikud noored näeksid tippude liigutusi ja pühendumust. Oma kogemusest võin öelda, et tipp-odaviskaja või -kettaheitja treening võib tihti olla isegi huvitavam kui mõni võistlus. Katseid näeb rohkem ega ole harvad ka juhused, kui treeningkatsed on pikemad võistluskatsetest.

2012. aastal võiks Saaremaa teha läbimurde suurepärase treeningupaiga kuvandina mitte ainult kergejõustiklaste hulgas. Tennisistid, võrkpallurid (kes on korduvalt siia tee ka leidnud), korv- ja jalgpallurid, golfimängijad, purjetajad – kõigi alade tipud võiksid avastada Saaremaa rahu ja vaikuse ning head treeningutingimused. Nii võiksime paljudel aladel konkureerida maailma parimate paikadega.

Soovin tänavu Saaremaal näha tuhande osalejaga rahvaspordiüritust. Palju eeltööd on juba ka tehtud. Kui veidi liialdada, on potentsiaalsed 1000 osaleja “piiri kompajad” juba käesoleval aastal Kuressaare linnajooks, Saaremaa suurjooks, Karujärve rattamaraton.
Kõik saavad selle ootuse täitumisele kaasa aidata neil üritustel osaledes. Lisaks meeldivas seltskonnas viibimisele teete suure heateo oma tervisele. Osaledes ei võidelda võidu nimel, vaid nauditakse head seltskonda, head korraldust ja Saaremaa erinevaid paiku.
Head spordiaasta jätku!

Madis Kallas
spordisõber

Print Friendly, PDF & Email