Lugeja kiri: Ei Leisi komando sulgemisele! (3)

Praegu käib päästeameti üleriigiline reformimine, mille tulemusena on plaanis likvideerida ka Leisi komando.

Reformimise olulised märksõnad pidid olema inimkannatustega õnnetuste vähenemine, turvalisuse suurenemine, siseriigilise julgeoleku tõstmine – see on inimeste ja vara suurem turvalisus. Leisi komando likvideerimisega ei täideta nendest eesmärkidest mitte ühtki.
Tallinnas ei saa kunstiakadeemia ühe vanaproua vastuseisu tõttu ehitada oma krundile uut hoonet, kuna uus hoone pidavat väidetavalt varjama olemasoleva hoone eest päikest, olgugi et proua ise selles majas ei ela. Argumendiks tuuakse, et eravaldus on püha.

Miks ei ole siis püha Leisi valla 850 majaomaniku eravaldus, mille turvalisust komando sulgemine oluliselt halvendab? Meie valda jõuab päästeteenistus tulevikus kohale paremal juhul 15 minutit hiljem kui praegu. Selle aja peale ei ole aga päästa enam midagi.
Tunnistust päästekeskuse reformimise totrusest annab Peipsi-äärne juhtum, kus kohalik komando suleti ja kui päästjad Mustveest kohale jõudsid, oli elamu maani maha põlenud. Leisi komando sulgemisel ootab sama saatus ka meid. Meie vallas ei ole suuremate komandode suitsusukeldujaist mingit tolku, kuna päästa ei ole enam kedagi ega midagi. 
 
Selle asemel, et Leisi komando likvideerida, tuleks selle tegevust laiendada. Komando on teinud head profülaktilist tööd tulekahjude ennetamisel. Tänu sellele on sõite päästeautodega vähem. Seda ennetustööd tuleb aga teha pidevalt ja ka edaspidi. On ju eesmärk kahjutulede ärahoidmine, mitte suur väljakutsete arv.

Leisi valla komando sulgemise plaan on kuritegelik valla ca 2100 elaniku suhtes olukorras, kus aasta-aastalt kasvab loodusõnnetuste arv ja kus elektrikatkestuste kõrvaldamiseks kulub mitu päeva. Selge on, et kuni riik ajab jätkuvalt tsentraliseerimise poliitikat, läheb elu ääremaal kehvemaks.
Kui Leisi komandoga on asjad ühel pool, kas siis järgmisena võetakse ette piirivalve? Pole ju neil ka eriti palju piiririkkujaid ette näidata.

Rein Truu
Leisi vallavanem aastatel 1990–1994,
Tutku küla külavanem

Print Friendly, PDF & Email