Riigikogu liikmed Leisi komandole raha ei leidnud (22)

Riigikogu liikmed Leisi komandole raha ei leidnud

TERE, HÄRRA PEADIREKTOR! Kalev Timberg kätleb Leisi päästjat Margo Kallast, oma käepigistust ootab Tõnis Põlluäär. Foto: Tõnu Veldre

Kuigi Saaremaa rahva poolt riigikokku valitud saadikud on komandode sulgemise vastu, siis riigikogus eelarve arutustel nad komandode jaoks raha ei leidnud.

”Teie olete riigikogu liikmed – hääletage meie eelarve suuremaks!” Nii oli päästeameti peadirektor Kalev Timberg öelnud ühele riigikogu liikmele, kes arvas, et komandosid ei tohiks sulgeda.
Komandode sulgemise poolt polnud ka ükski üleeilses Saar-te Hääles sõna võtnud saarlaste saadik, ei koalitsiooni kuuluvad Jaanus Tamkivi, Urve Tiidus, Tõnis Palts ega ka opositsiooni esindajad Kalle Laanet ja Kajar Lember.

Kalev Timberg rääkis üleeile Leisis kohaliku päästekomando sulgemise vastu protestinud inimestele, et ei aidanud neid ka riigikogu Saarte toetusrühm, sest päästjate jaoks lisaraha leida ei olnud nende arvates lihtsalt võimalik.
Peadirektor andis riigikogu liikmetele teada, et 81 komando säilimiseks nende reeglite järgi, mis valitsejad ise on kinnitanud, läheks eelarvesse juurde vaja 7 miljonit eurot. Leisi komando säilitamiseks vajalik rahasumma on 360 000 eurot.

”Vähem kui kolm nädalat pärast seda jutujamist oli hääletamine ja mulle anti sama suur rahasumma nagu varemgi,” selgitas Timberg, kelle sõnul sõltub komandode sulgemise otsus eraldatud rahasummast. Selleks, et jätta kogu süsteem samasuguseks nagu praegu, päästeametile raha lihtsalt ei eraldatud.
Kui vaadata Eestit tervikuna, siis Timbergi sõnul läheb teenus paremaks 120 000 inimesel, suuremat osa ei puuduta muudatused üldse ning 21 000 inimesel läheb teenus kehvemaks.

Kalev Timberg lausus ka, et päästekomandode sulgemine ei ole sugugi esmakordne, sest viimase viie aasta jooksul on suletud 17 komandot, kuid tulekahjude ja hukkunute arv on pigem vähenenud.
”Tulevikus tuleb saarelist eripära rohkem arvestada ning eks me peame seda ka meie saadikutele riigikogus ja valitsuseliikmetele nähtavasti täpsemalt selgitama,” ütles Saare maavanem Kaido Kaasik.

Ta rõhutas, et saareelanike turvalisus ei saa kuidagi olla riigile vähem tähtis kui suurte keskuste elu. Saaremaa on tema sõnul erilisim piirkond Eestis, sest maakond ei koosne ainult Saaremaast, vaid lausa kuuest väiksest püsiasustusega saarest.
”Tagada siin turvaline elu samadel alustel nagu suuremates keskustes, see on meie kõigi ühine eesmärk,” ütles Kaasik, kelle sõnul peab saarlastel, nii nagu Mandri-Eestiski, olema samasugune teenus võimalikult hästi kättesaadav.

”Usun, et meil on lahendused lähiajal tulemas,” oli maavanem lootusrikas.
Eesti Päevalehes tõi aga ettevõtja Juhani Seilenthal välja, et vigase analüüsi tõttu (näiteks on hulk Leisi ettevõtteid ”tõstetud” Orissaare valda) on sulgemisotsuse tegemine lausa kuritahtlik.
Päästekomando sulgemine vaid seetõttu, et koormus on väike, on tema sõnul hoolikate Leisi inimeste karistamine.
Leisi komando saatus selgub kahe nädala pärast.

Print Friendly, PDF & Email