Viltune muinsus sundis ametikooli lahendusi otsima (9)

Viltune muinsus sundis ametikooli lahendusi otsima

PÄRIS VILTU: Ain Murd ütleb, et ehitaja seisukohast oleks lihtsam umbes 48 tonni kaaluv savimördiga laotud paekivisein maha lõhkuda ja uuesti üles lappida.Foto: Tõnu Veldre

Muinsuskaitseamet nõuab uut õppebaasi ehitavalt Kuressaare ametikoolilt endise võimlahoone viltuse paekiviseina säilitamist.

“Kui hoone tänavapoolne sein oli suhteliselt hea kvaliteediga, siis õuepoolne tunduvalt kehvemas seisus,” tõdes Kuressaare ametikooli haldusdirektor Arvo Kereme.
Tema sõnul oli 1965. aastal ehitatud võimla vana, 19. sajandist pärinev sein kohe alguses viltu ehitatud. Kivid on lubjasegu asemel lapitud pudisema kippuva saviseguga, seina nurgad aga lagunenud ning hilisema ümberehituse käigus punasest tellisest taas üles lapitud.
Ometi leidis muinsuskaitseamet, et kümmekond sentimeetrit hoovi poole kaldu oleva paeseina näol on tegemist säilitamist vajava kultuuriväärtusliku detailiga.

“Meil oleks muidugi lihtsam sein maha tõmmata ja uuesti üles lappida,” nentis AS-i EBC Ehitus projektijuht Ain Murd.
Kuna nii talitada ei saa, ehitatakse paemüürile sissepoole tugisein, mis ühendatakse müüriga paekivisse keemiliselt pandavate roostevabade ankrute abil, rääkis Murd. Väljast kaetakse paesein krohviga nii, et kivi jääb katte alt aimatav.

Kallim variant polnud parim

Muinsuskaitseamet ei kiitnud heaks insener Siim Randmäe välja pakutud lahendust, mis näeb viltuse seina toestamist ette järgmisel viisil: “Valada vundamendi tugevduseks mõlemale poole paekiviseina 300 mm paksune maa-alune raudbetoonsarkofaag; laduda paekiviseinale sissepoole külge ristisuunas õõnesbetoonplokkidest 1,5 m pikkused tugiseinad, mis armeerida, betoneerida seest täis ja ankurdada paekiviseinaga. Nimetatud tugiseinte peale rajada monoliitne 200 mm raudbetoonplaat, mille külge on omakorda ankurdatud paekivist otsasein.”

Muinsuskaitseameti vaneminspektor Mihkel Koppel nimetab sellist projektlahendust ameti kirjalikus seisukohas tellija jaoks põhjendamatult kalliks. Koppel lisab, et see võib esile kutsuda tellija soovi kõnealune paesein lammutada. Ka leiab muinsuskaitseamet, et täiendava soojustuseta moodustaks sein tugeva külmasilla.
Arvo Kereme sõnul oleks kallima lahenduse teostamine mõttetu raharaiskamine.
“Kuna esimese, kevadel läbiviidud ehitustööde hanke ebaõnnestumise tõttu pidime tegema hoone konstruktiivse osa ümberprojekteerimise eesmärgiga saada odavamad lahendused, on meie jaoks iga sent oluline,” rääkis Kereme. “Pigem investeerime sisseseadesse, kui ehitame mingeid mõttetuid monstrumeid.”

Sügisel uutes ruumides

Euroopa regionaalarengu fondi rahastatava projekti “Ettevõtlusalade õppebaas” raames rekonstrueeritakse Kuressaare ametikooli hoovil asuv Kohtu tänavaga külgnev laohoone. Lammutatud võimlahoone asemele ehitatakse uus, senise laohoonega liidetav õppehoone.
Projekti tulemusel lisandub koolile ca 500 m² kaasaegset õppepinda, mis võetakse kasutusele peamiselt disaini õppesuuna erialade õpetamiseks.
Pea 615 000 eurot maksva kompleksi peamiste ehitustöödega on kavas valmis saada maikuus. Õppetöö hakkaks uutes ruumides pihta sügisel.

Print Friendly, PDF & Email