Linnaliinid vajavad toetusraha juurde (5)

Linnaliinid vajavad toetusraha juurde

10 KROONI, PALUN! Sellel arhiivifotol võtab bussijuht Andi Laanet linnaliini bussipileti eest vastu 10 krooni. Eelmise aasta 1. septembrist hind alanes, kuid kas see ka rohkem reisijaid sõitma meelitas, on seni teadmata. Foto: Arhiiv

Riik eraldab Saare maakonna bussiliinide käigushoidmiseks sel aastal 1,238 miljonit eurot, mis on 19 000 euro võrra väiksem summa, kui maavalitsus küsis.

Saare maavalitsuse ühistranspordinõunik Taavi Kurisoo ütles, et kuna riik bussiliinide käigushoidmiseks küsitud summat ei andnud, pole välistatud aasta lõpuks vedajatele võlgu jäämine.
Kuna liinivõrku korrigeeritakse vastavalt vajadusele mitu korda aastas, on praegu siiski vara ennustada, kas ja millises mahus võlgnevused ka tegelikult tekivad.

Küll aga leiab maanteeamet, et linnaliinide praeguses mahus käigushoidmiseks peavad Kuressaare linna- ja Kaarma vallavalitsus liine rohkem toetama ja leidma võimalusi piletitulu laekumise parandamiseks.
Praegu maksab Kaarma vald kinni oma valla õpilaste kooli- ja tagasisõidu ning Kuressaare linnavalitsus tasub Kuressaare õpilaste sooduskaardi eest ja maksab kinni pensionäride tasuta sõidu, mis kajastub piletituluna.
Maanteeamet soovib, et riikliku toetuse osakaal linnaliinide kulude katmisel väheneks ning piletitulu ja kohalike omavalitsuste toetuse osakaal suureneks.

Millisel viisil see teoks saab, pole maavalitsus Kaarma vallavalitsuse ja Kuressaare linnavalitsusega arutanud. Võimalusi selleks on Taavi Kurisoo sõnul laias laastus kaks: kas tõsta piletihinda või suurendavad Kaarma vallavalitsus ja Kuressaare linnavalitsus liinide rahastamist.
Juhul kui kohalikud omavalitsused ei soovi linnaliine praegusest rohkem toetada, tuleb antud liinigrupis tõsta piletihindu, märkis Kurisoo.
Hakkab silma, et vastavalt sellele, kuidas linnaliinidel on piletihind tõusnud, on vähenenud reisijate arv.

2007. aastal, kui pilet maksis 5 krooni, kasutas linnaliine 504 000 reisijat.
1. jaanuaril 2008 tõusis piletihind 7 kroonile ning reisijate arv vähenes 248 000 reisijale (48%) ja seega ei andnud hinnatõus ka loodetud tulemust.
Edasi tõusis hind 10 kroonile ja reisijate arv langes alla 200 000 aastas. Eelmise aasta 1. septembrist maksab pilet 50 senti (7,8 krooni), kuid selle hinnalanguse mõju on veel vara kokku võtta.

Print Friendly, PDF & Email