Teateid tindirindelt: Pidulik õhtusöök King Kongiga (2)

Eestlane on traditsioone austav rahvas. Olgu mis on, jõululaupäeval peab sülti, verivorsti ja “Üksinda kodus” nalju saama. “Visast hingest” ja “Politseiakadeemiast” on kujunemas üks osa rahvuskultuurist, ilma milleta jõule enam ette ei kujutakski.

Selle aasta jõuludeks suutsid kohalikud telejaamad koostada taas erakordselt toreda jõuluprogrammi, mis oli sama värske ja hea kui “kõlblik kuni” kuupäeva ületanud kaubast kokku pandud pidulaud. Kui aastavahetuse õhtu sisustamiseks luuakse ohtralt uusi põnevaid omasaateid, siis Kristuse sündi tähistatakse enamasti aegunud märuli ja pähe kulunud halva naljaga.

Mõnusaks traditsiooniks on kujunemas, et kingipakkide avamist saadavad püssilasud ja Bruce Willise karjumine. Jõululaupäeva õhtul lahutab meelt “Surmarelv” ja kui 26. detsembri õhtul perega viimast korda ühiselt pidulauda istud, on külla saabunud ka King Kong, kes oma koleduses jõululaualt ja jõulumeeleolust oma nõuab. Igihaljas “Politseiakadeemia” toob ellu nii vajalikku kindlustunnet, kuna iial ei pea muretsema, et lastega lauamänge nautides õhtusest filmist ilma jääd – oled seda juba 10 korda näinud.

Tänu traditsioonilisele jõuluprogrammile on pühadele tekkinud lausa oma kindel audiovisuaalne taust. Kodus piparkooke rullides võib juba suhteliselt kindlalt pakkuda, mis on Stingi jõulukontserdi järgmine lugu või mida räägivad “Pingviinide marsi” kangelased. Ka Margus Saare häälest “Jõulutunnelis” on saanud omamoodi jõulumeloodia, mis saadab sind läbi pühade. Millegi uue avastamine oleks juba eraldi jõulukingitus. Siiski, sellisid hetki on. ETV “Jõuluks koju” ja “Tuled akendes” üllatasid oma soojuse ja hea kvaliteediga.

Nüüd, kui pühad on möödas, tuleb hakata põnevusega ootama, mis päevadel on järgmisel aastal eetris “Üksinda kodus” ja “Visa hing”. Võib-olla tuleb kunagi aeg, kus Eestis lõppevad otsa inimesed, kes “Politseiakadeemia” nalju naljakaks peavad, ja telekanalite programmijuhid peavad hakkama ka jõulude ajal natuke pingutama.
Lihtsama variandina näen aga, et järgmisel aastal võiksid ETV “Jõulutunnel” ja Kanal 2 “Jõulusoojus” raha koguda telekanalitele korraliku programmi tootmiseks. See teeks ka pimedad õnnelikumaks.

Print Friendly, PDF & Email