Ruhnu kaalub sünnitoetuse maksmise lõpetamist (3)

Ruhnu vald kaalub sünnitoetuse summa vähendamist või hoopis sünnitoetuste maksmise lõpetamist.

Sellise avaldusega esines Ruhnu vallavanem Aare Sünter vastuseks õiguskantsleri kantselei teabenõudele, millega uuritakse, kas sünnitoetuse maksmise kord Ruhnu vallas vastab põhiseadusele ja muudele seadustele.

Õiguskantsleri nõunik, lasteõiguste osakonna juhataja Andres Aru esitas detsembris saadetud päringus viis küsimust, uurides muu hulgas, miks koheldakse Ruhnu valla elanikke sünnitoetuse maksmisel erinevalt sõltuvalt sellest, kus nad on oma lapse sünni registreerinud. Samuti küsis ta, miks peab lapse elukohaks jääma Ruhnu vald ja mis juhtub, kui lapse elukohta siiski muudetakse.

Aare Sünter teatas vastuseks, et Ruhnu valla täiendavate sotsiaaltoetuste maksmise korra sõnastuse tingis konkreetne juhtum 2010. aasta alguses, kui Ruhnu vallas registreeritud lapsevanem, kes ei ela Ruhnu saarel aastaringselt, registreeris oma vastsündinud lapse Ruhnu valda ja esitas kohe avalduse sünnitoetuse saamiseks.
Vald maksis 319,55 eurot toetust ka välja, kuid kahe nädala pärast oli lapse uueks elukohaks registreeritud juba Tallinna linn.
“Tõlgendasime seda olukorda kui ilmset raha väljapetmist,” märkis Aare Sünter.

Sünteri sõnul võimaldab rahvastikuregistri seadus inimesel, kes kasutab elamiseks mitut elukohta, esitada rahvastikuregistrisse kandmiseks ühe tema poolt kasutatava elukoha aadressi. Seda õigust kasutades on mitmed n-ö poolruhnlased registreerinud oma elukohaks Ruhnu valla, kuid hiljem on selgunud, et tihti kasutatakse sissekirjutust üksnes sõidusoodustuse jm hüvede saamiseks.
“Ruhnu vald köidab mõningaid inimesi üksnes oma atraktiivse looduse ja arvestatavate soodustuste pärast!” leiab Sünter.

Vallavanema sõnul pole Ruhnu vallavalitsus seadnud eesmärgiks valla elanikku ja tema last sünnitoetusest ilma jätta ja seda pole ka tehtud – väljamakstud sünnitoetusi ei ole Ruhnu vallavalitsus tagasi nõudnud.
“Soovime sotsiaaltoetustega abiks olla toetust vajavatele inimestele, kuid mitte teha sotsiaaltoetusest äriobjekti,” kirjutas Sünter, kelle sõnul on iga kohalik omavalitsus huvitatud, et tema haldusalas elaks rohkem inimesi ja sünniks rohkem lapsi, kes jääksid selle omavalitsuse territooriumile ka elama.

Vallavanem lubas, et kuna sünnitoetuste maksmine Ruhnu vallas on probleeme tekitanud, vaatab volikogu täiendavate sotsiaaltoetuste maksmise korra üle.
“Samuti kaalub Ruhnu vald tekkinud probleemist lähtuvalt tõsiselt sünnitoetuse summa vähendamist või toetuse sünnitoetusena maksmise lõpetamist,” lisas Sünter.

Print Friendly, PDF & Email