Rahvaloendajate juhiks pürgis enneolematu hulk inimesi

Saaremaal kandideeris neljale piirkonnajuhi kohale 142 inimest, kellest valituks osutusid Anu Anja, Triin Arva, Anu Lomp ja Jüri Aljas.

Rahvaloenduse siinne ringkonnajuht Malle Lehtma möönis, et häid kandidaate oli palju, kuid valiku tegemisel peeti tähtsaks suhtlemis- ja koolitajakogemusi, sest piirkonnajuhid peavad hakkama ka rahvaloendajaid välja õpetama. Iga juht saab oma meeskonda 16 loendajat.
“Olen rahul ja õnnelik, et Saaremaa sai väikese ja hea meeskonna,” oli ringkonnajuht esialgsete tulemustega rahul.

Kõik neli piirkonnajuhti ütlesid, et raha pärast nad seda tööd ei võtnud, olulisem oli töö ise, mida pole varem tehtud ja võimalus saada uusi kogemusi. “Minu jaoks oli huvitav just korralduslik pool, tahtsin näha, kuidas selline suur asi ära tehakse,” sõnas Anu Lomp, kes märkis ka, et tahaks oma riigi ja ühiskonna heaks midagi kasulikku ära teha.

Uus kogemus

Anu Anja ütles aga, et tore on tulevikus lapselastele öelda, et oli esimene, kes e-loendusega kokku puutus, seda tööd tegi ja süsteemi katsetas.
Nelja vastse piirkonnajuhi jaoks teeb uue ameti huvitavaks aga seegi, et enne ei ole neist keegi rahvaloendusega tegelenud ning nad isegi ei mäleta, et oleksid rahvaloendajat näinud.

“Rahvaloendus on küll kohustuslik, aga ta võiks olla igaühe südameasi ka,” on Anu Lomp veendunud, selgitades, et kui inimesed tahavad, et meie riigist, meie elutingimustest, meie taustast oleks olemas informatsioon, millega saaks midagi peale hakata, on rahvaloenduses osalemine hädavajalik.
“See on nagu rahakotiga, kus on vähe raha,” toob Jüri Aljas näite. Nii nagu vähese rahaga tuleb hoolikalt ümber käia, tuleb talitada ka riigis, kus elanikke vähe.

Tutvu küsimustega enne

Internetikeskkond, kus saab rahvaloenduse ankeete täita, avaneb 31. detsembril kl 00.00 (s.o 30. detsembri öösel vastu 31. dets). Enne seda võib aga juba uudishimu pärast uurida, mida küsitakse. See on isegi kasulik, sest äkki peab küsimustele vastamiseks mõnd fakti paberitest üle kontrollima või sahtlipõhjast üles otsima.

Üks oluline täpsustus on see, et e-loendus kestab vaid jaanuarikuu lõpuni, mitte 15. veebruarini. E-loenduse ja rahvaloendajate kodukülastuste vahele jääb paarinädalane periood, mille jooksul korrastatakse loenduse andmeid ja valmistatakse ette lõplik infobaas.
Ka rahvaloendajad on juba värvatud, lepingud nendega sõlmitakse 6. jaanuariks.


Tööpiirkonnad

• Anu Anja: osa Kaarma vallast, osa Kuressaare linnast, Pihtla ja Valjala vald, väike osa Pöide vallast, 1/3 Leisi vallast.
• Triin Arva: Mustjala, Kihelkonna, Lümanda, Kärla, Salme ja Torgu vald, osa Kaarma ja Leisi vallast.
• Anu Lomp: Kuressaare linn, Kaarma vallast Nasva küla.
• Jüri Aljas: Orissaare, Muhu ja Pöide vald, osa Leisi vallast, Hiiumaalt Kõrgessaare, Käina ja Emmaste vald.

Print Friendly, PDF & Email