Hanno Pevkur sattus küsimustetulva alla (10)

Hanno Pevkur sattus küsimustetulva alla

KÜSIMUSI KUI KÜLLUSESARVEST: Boris Kärneri (vasakul) küsimustele vastamiseks tuli Hanno Pevkuril paber ja pliiats appi võtta, et kõik meeles püsiks. Foto: Egon Ligi

Kohtumisel sotsiaalminister Hanno Pevkuriga läks nii mõnigi Kuressaare pensionär küsimustega nii hoogu, et teistel oli tükk tegemist oma pärimistega löögile pääseda.

“Et mina rohkem rääkida saaksin ja teie rohkem küsida, tõin teile kommi. Kui suu on täis, siis küsida ju ei saa,” kuulutas Hanno Pevkur naljaga pooleks eile Kuressaare päevakeskusse kogunenud pensionäridele.
Kuigi komme jagus kõigile, ei muutnud need kidakeelsemaks kedagi. Vastupidi, tunni jooksul sadas küsimusi kui küllusesarvest. Uuriti näiteks, mida arvab minister eakate häirenupusüsteemist ning miks ikkagi pole Kuressaare pensionäridel võimalust seda kasutada.

Hanno Pevkur selgitas, et ses osas saab aidata ikkagi kohalik omavalitsus, mitte riik. Kuressaare päevakeskuse juhataja Tiia Tammsalu rahustas eakaid omalt poolt sellega, et päevakeskuses on väga hästi käima läinud rahvusvaheline eakate virtuaalse suhtlemise projekt “Virtu”, mida põhimõtteliselt saaks samuti sarnaselt häirenuputeenusega kasutada. Sama rõhutas ka vahetult enne eakatega kohtumist “Virtuga” tutvust teinud Hanno Pevkur.

Terve rida soovitusi

Tuliseks läks vestlus aga Boriss Kärneri küsimuste peale, kes lajatas kohe algatuseks: “Miks sotsiaalministeerium ja valitsus ahistavad naisi?” Kärneri sõnul on lubamatu, et naiste tööd peetakse Eestis vähemtähtsaks kui meeste oma. Et lisaks töölkäimisele tuleb naistel ka kodus mehele süüa vaaritada ja laste eest hoolitseda. Lubamatu on seegi, et pensioniiga tõsteti, kuna nii tuleb eakatel tööl edasi käia ning nõnda ei jagu noortele kodumaal tööd.

Samas soovitas Boriss Kärner Eestis lastetusmaks kehtestada, et lõpmatuna näivale rahapuudusele ja samas ka rahvaarvu vähenemisele riigis lõpp teha. “Kui ei taha lapsi kasvatada, siis palun väga, anna raha nende heaks, kes tahavad,” leidis ta. Pevkurilt kommentaari ootamata ladus eakas härra üksteise järel ette veel mitu probleemset teemat, nõnda et minister haaras nende meelde jätmiseks paberi ja pliiatsi järele.
Ammendavate või vähem ammendavate vastuste järel oli krapsakas Kärner aga taas püsti, et küsimisega jätkata, mistõttu tuli Tiia Tammsalul küsimise järg teistele pärima kibelevatele eakatele edasi suunata.

Kohtumise käigus lahati veel eriarstide – eriti silmaarstide – nappuse probleemi Saaremaal ning sedagi, kui kallis on hooldekodus elamine pensionäride hinnangul. Vastuseks esimesele teemale neist lubas Hanno Pevkur, et juhib ise Kuressaare haigla juhatuse esimehe Viktor Sarapuu tähelepanu sellele.

Kõik tõsised teemad

Teise osas rõhutas ta aga seda, et lastel tuleb oma vanemaid hooldekodukoha eest maksmisel toetada või kui see võimalik pole, siis aitab kohalik omavalitsus. Positiivsena jäi kohtumiselt kõlama ka Hanno Pevkuri lubadus, et perearstidel on tuleval aastal uuringuteks rohkem raha, mistõttu rahanappuse taha ükski uuring tuleval aastal jääda ei tohiks.

Print Friendly, PDF & Email