Oskar – pere suurim rõõmuallikas (10)

Oskar – pere suurim rõõmuallikas

"PAPUDEGA" KOHANENUD: Oskar on oma ideaalselt sobivate proteesidega kohanenud ja kannab neid meelsasti. Muidugi on ettevaatlik, sest mõned korrad on ta kukkunud ka. Foto: Egon Ligi

Saaremaa väikemees Oskar on Eestis teadaolevalt ainus, maailmas tervikuna aga viies-kuues laps, kelle sünnihetkel on nii meedikute kui ka vanemate suureks kohkumuseks tuvastatud FATCO sündroom ehk jäsemete kaasasündinud väärareng.

Täna, aasta ja üheksakuusena ei lase Oskar end oma eripärast häirida, teeb koduõuel uute “papudega” julgeid samme ja rõõmustab oma helgusega kõiki lähedasi.

Vanavanaisa järgi nime saanud Oskar oli 20-ndates aastates saarlanna Mari* ja hiidlase Miku* perre soovitud ja väga oodatud võsuke. Pruunisilmse Mari rasedus kulges täiesti tavapäraselt või nagu noor naine ise kirjeldas: “Olin rõõmus ja rõõsa rase. Käisime mitmeid kordi ultrahelis, 26. rasedusnädalal ka kordusvaatluses ning arstid kinnitasid alati, et kõik on kõige paremas korras.” Et tohtri sõnad vett ei pea, selgus väikese ilmaime sünnimomendil, 13. märtsil 2010.

Geneetikud on hiljem Marile ja Mikule selgitanud: tõenäosus, et maailmas haruldase, alles 2005. aastal nime saanud FATCO sündroomiga laps sünnib just nende perre, oli kaduvväike – üks protsent sajast. Oskari puhul on sündroomi üliharv nähtus seegi, et defektsed on Oskari mõlemad jalad.
Nii puudub väikemehe paremal jalal laba ning sündides oli selle sääre otsas üks varvas, vasakul jalal on nn baleriiniasendis kahe varbaga laba, mis hoidis sündides ka väljapoole viltu. Ka puuduvad mõlemal jalal sääre osas pindluud. Lisaks oli Oskari paremal käel vaid kaks kokkukasvanud sõrme ja pöial.

Edasi loe reedesest Saarte Häälest.
Telli leht siit

Print Friendly, PDF & Email