Margus Vaher avaldas intiimse plaadi

Margus Vaher avaldas intiimse plaadi

SAARLASEST LAULJA: Margus Vaher andis välja plaadi, mille pealkirjaks “Lähedal”. Foto: Merilyn Püss

Sametise häälega Margus Vaheril on saanud juba traditsiooniks jõuluajal uus helikandja üllitada. Kui varem on ta laulnud Urmas Alenderi loomingut ja musitseerinud koos oma bändiga Kesköö, siis nüüd on Vaher oma sõnul plaadile pannud “muusikalise päeviku”.

Oma uuest plaadist “Lähedal” ja nii mõnestki üllatusest rääkis Margus Vaher ka intervjuus Saarte Häälele.

See on kolmas plaat sul – mille poolest siis eelnevaist erinev?
Tunnen, justkui oleks uus album minu muusikaline päevik, kus saan väljendada oma tundeid kõige suhtes, mis mulle elus oluline – armastus, väärtused, kodumaa jne. Plaadi avalugu on mu enda kirjutatud “Meeletu”, mis räägib kahest armastajast, kelle vahel valitseb sügav teineteise äratundmine ja side, mis aga justkui saatuse tahtel ei ole määratud kestma. Eks me kõik ole vähemal või suuremal määral sarnaselt tundnud, nii ka mina. Seega laulan plaadil just neid lugusid, millel on minu jaoks isiklik tähendus, olgu selleks siis jõulisem ja ekspressiivsem teema või hoopiski intiimsem mõtisklus.

Nagu näha ja kuulda, ei saa sa ka seekord ilma Alenderi, Mägi ja teiste lugude laulmiseta. Miks?
Juhtus nii, et tõepoolest on kaheteistkümne laulu seas mõned sellised lood. See ei ole taotluslik. Näiteks esitan üht Alenderi kirjutatud vähemtuntud lugu “Oma saar”, sest mulle meeldib väga Gustav Suitsu luuletus, millele see viis on tehtud: “Ma sõuan merel ja sõuan, üht saart mina otsin sääl…”. Arvan, et on tervitatav, kui tänapäeva noored muusikud mõnele väga ilusale vanale meloodiale uue elu annavad. Nagu luuletaja Virve Osila ütles: “Nii püsib elu loomingus ja looming elus…”

Albumil kõlavad lisaks uutele lugudele ka need, mis on paari aasta jooksul kontsertidel enim sooja tagasisidet saanud. Nii leiab plaadilt minu poolt juba saates “Kaks takti ette” esitatud “Lähedal” (albumi nimilugu), aga ka näiteks sellised laulud nagu “Naer”, “Kes sind on näinud”, “Ajavoogude sees”, “Leib jahtub” jt.

Seni on sinu kuvand olnud pigem pehme häälega lüürik, nüüd oled oma rokilikumat poolt avaldanud. On see sul juba pikemat aega kuskilt välja pitsitanud?
Tegelikult olen terve oma lauljatee jooksul esitanud lüürilisema muusika kõrval ka jõulisemat ja rokilikumat. Kuna aga kontserttuurid ja esimesed kaks plaati on olnud küllaltki lüürilised, siis sellest ka väline kuvand. Värskel albumil kõlavad aga nii mõnedki lood koos bändiga, mis avab kindlasti nii mõnelegi kuulajale minu kui laulja hoopis teise külje.

Oled seni teinud koostööd Kesköö-nimelise kooslusega, seekord on sul uued muusikud. Kas Kesköö on minevik?
Elu on pidevas liikumises – üks meie bändiliige kolis Tallinnast Viljandisse, teine abiellus ja sai emaks. Eks see teeb oma korrektuurid ja praegu on kujunenud nii, et Kesköö ei ole hetkel oma tegevuses lihtsalt aktiivne. Aga kuna tegu on mu heade sõpradega, siis teeme tulevikus kindlasti uuesti koos muusikat. Kitarrist Martin Matiga olen koos musitseerinud juba üle viie aasta ning tema suurepäraseid soolosid ja kitarrimängu saab kuulata ka värskel albumil.

Lugu “Meeletu” on sinu kirjutatud. Huvitava tähelepanekuna tuli see, et sõnade autor on su vend Eugen. Kas see on venna jaoks sõnameistri debüüt ja teie esimene selline koostöö?
Inspiratsioon laulu kirjutamiseks tuli mulle peale, kui lugesin üht vend Eugeni kirjutatud luuletust. Nii juhtuski, et tema on samuti sõnade autor. Kui tema luuletus lõppes, jätkasin seda oma sõnadega. Võib öelda küll, et see on esimene selline koostöö. Kuigi eks ta on nõu ja jõuga alati abiks olnud, ükskõik kas tegemist on kontsertide, plaadi väljaandmisega või millegi muuga. Oleme perekonnas ikka teineteise jaoks olemas.

Lisaks plaadile oled teinud ka oma filmidebüüdi. Mis filmiga tegu?
Löön kaasa Silver Siilaku ja Heigo Lepla lühimängufilmis “Priceless”, kus mängin detektiivi. Nad on varem oma filmidega mitu auhinda võitnud.
Väga põnev kogemus oli – võtted kestsid teinekord kuni kella neljani öösel. Ootan pikisilmi filmi esilinastust, mis leiab aset 22. detsembril Tallinnas. Youtube’is on filmist üleval ka treiler.

Print Friendly, PDF & Email